Živimo u vremenu kada se teško osjećati poletno i veselo - strah za egzistenciju, pandemija koja ne prolazi, strah od toga da ćemo se razboljeti. Ovakva situacija traje dulje od godinu dana, a izgleda da se nećemo brzo vratiti u naš stari normalan život i da u ovakvoj situaciji moramo jako paziti na svoje fizičko i mentalno zdravlje.
O tome kako se zapravo osjećamo često razmišljamo tek kada osjetimo tjeskobu ili napadaj panike. Ovakve situacije mogu stvoriti kronični umor. S druge strane, kronični umor i stalni osjećaj iscrpljenosti mogu biti znak blažeg oblika tjeskobe.
"Anksioznost tjera naš simpatički živčani sustav u pretjerani pogon. Povisuje nam otkucaje srca, krvni tlak, povećava napetost mišića i oslobađa toksine u naš sustav koji mogu izazvati upalu", objašnjava klinički psiholog Joshua Klapow za Bustle. Sve te stvari iscrpljuju naše tijelo. "Umor i malaksalost možemo osjetiti zbog tjeskobe", kaže dalje.
Ako nemaš nikakvih fizičkih bolesti, ali i dalje se osjećaš iscrpljeno cijelo vrijeme, tjeskoba može biti povod za ovo stanje. Zato u nastavku pročitaj kako ćeš prepoznati umor koji je posljedica tjeskobe.