Slanutak je jedna od onih namirnica koje lako prođu 'ispod radara' jer često nisu zvijezda jela u kojem se nalazi, no to ga ne čini ništa manje zdravim. Upoznaj se s benefitima koje ćeš dobiti ako slanutak malo češće uvrstiš u prehranu.
Slanutak je biljka iz obitelji mahunarki, izgledom slična soji ili suhom grašku. U supermarketima ga najčešće možemo pronaći konzerviranog ili u dehidriranom obliku, vrlo rijetko svježeg. Poprilično je neutralnog okusa i zbog toga je odličan dodatak gotovo svakom slanom, ali i slatkom jelu. U trgovinama zdrave hrane često ga možemo pronaći i u obliku brašna.
Nutritivno je slanutak prava bomba zdravlja. Sadrži bjelančevina gotovo jednako kao i meso, a uz to je prepun vlakana i ne sadrži mnogo kalorija. Obiluje mineralima poput kalcija, magnezija, mangana i cinka te vitaminom K. Upravo zbog toga je neophodan za zdravlje kostiju, a pomaže i u održavanju normalne razine kolesterola što znači da čuva tvoje srce.
Ovisno o načinu kako ga konzumiraš, slanutak može biti odličan saveznik kod gubitka kilograma, ali i u povećanju mišićne mase. Ako želiš izgubiti kilograme, dodaj ga salatama ili varivima, a ako želiš dobiti mišićnu masu, konzumiraj ga odmah nakon treninga u obliku hummusa.
Izdvojile smo nekoliko odličnih recepata koje možeš pripremiti već danas. Ako ćeš za pripremu koristiti dehidrirani slanutak, svakako ga dan prije korištenja namoči u vodi. Što je duže u vodi, kraće će se kuhati. Ako slanutak u vodi stoji osam sati, kuhati ga trebaš najmanje dva sata, a ako se namakao više od 12 sati, vrijeme kuhanja možeš smanjiti na sat i pol. Ako ti se ne da zamarati s ovim procesom, jednostavno kupi konzervirani slanutak koji je spreman za konzumaciju.
Također, ako slanutak kupuješ u konzervi, nikako nemoj baciti tekućinu u kojoj se nalazi. Radi se o vrlo korisnoj aquafabi koju možeš iskoristiti za razne recepte.