Retinoidi su već desetljećima zlatni standard u njezi kože, hvaljeni zbog svoje sposobnosti transformacije tena. Od akni do bora, ovi moćni derivati vitamina A nude rješenja za brojne probleme. No moraš ih pažljivo koristiti jer u suprotnom riskiraš oštećene kože.
Često se pojmovi retinol i retinoid koriste kao sinonimi, međutim postoji razlika. Retinol je specifičan oblik retinoida, koji se često nalazi u kremama i serumima, a dolazi u različitim koncentracijama. Razlike između njih nisu velike, ali je bitno je znati kako svaki od njih utječe na kožu.
Istražili smo što je retinoid i kako se razlikuje od retinola te kako ga sigurno i učinkovito uključiti u svoju rutinu.
Što je retinoid?
Pojam "retinoid" krovni je naziv za skupinu spojeva deriviranih iz vitamina A. Ovi sastojci djeluju na staničnoj razini potičući bržu izmjenu stanica kože, čisteći začepljene pore i stimulirajući proizvodnju kolagena. Rezultat? Glađa tekstura, ujednačeniji ten, smanjena vidljivost bora i hiperpigmentacija te učinkovita borba protiv akni.
Prvi retinoid, tretinoin, odobren je još 1971. godine kao lijek za akne, no ubrzo su dermatolozi primijetili i njegove izvanredne anti-ageing učinke. Danas postoji čitav niz retinoida, od onih dostupnih isključivo na recept do onih u slobodnoj prodaji.
Razlika između retinola i retinoida
Iako se termini često koriste kao sinonimi, postoji ključna razlika. Retinol je specifična vrsta retinoida koja se najčešće nalazi u proizvodima dostupnim bez recepta (OTC).
Glavna razlika leži u jačini i brzini djelovanja. Retinoidi na recept (poput tretinoina, tazarotena, adapalena - iako je Differin gel s adapalenom postao dostupan i bez recepta u nekim zemljama) sadrže aktivnu retinoičnu kiselinu ili spojeve koji se vrlo brzo u nju pretvaraju. Koža ih može odmah iskoristiti, što ih čini vrlo učinkovitima, ali i potencijalno iritativnijima.
Retinol, s druge strane, mora proći kroz nekoliko koraka pretvorbe u koži da bi postao aktivna retinoična kiselina. Što je više koraka pretvorbe potrebno (npr. kod estera retinola poput retinyl palmitata), to je spoj blaži, djeluje sporije, ali je i manja vjerojatnost iritacije. Zato je retinol odličan izbor za početnike ili osobe s osjetljivijom kožom.
Kako koristiti retinoid?
Pravilna primjena ključna je za maksimalne rezultate i minimalne nuspojave. Kao i svaki drugi skin care proizvod, postoje koraci koje moraš pratiti. Retinoide je najbolje koristiti isključivo u večernjoj rutini, a evo primjer jedne takve.
- Navečer temeljito očisti lice nježnim čistačem.
- Pričekaj da se koža potpuno osuši (barem 20-ak minuta). Nanošenje retinoida na vlažnu kožu može povećati rizik od iritacije.
- Nanesi količinu veličine zrna graška na cijelo lice, izbjegavajući osjetljivo područje oko očiju, kutove usana i nosnice. Više ne znači bolje – prevelika količina samo će pojačati iritaciju.
- Nakon što se retinoid upije (pričekaj nekoliko minuta), nanesi hidratantnu kremu. Ovo pomaže ublažiti potencijalnu suhoću i ojačati kožnu barijeru.
Koliko često koristiti retinoid?
Učestalost korištenja ovisi o tipu retinoida, njegovoj koncentraciji, vašem tipu kože i individualnoj toleranciji. Ključ je postupan pristup, poznat kao "low and slow" (nisko i polako).
Ako prvi put koristiš retinoide, kreni s retinolom. Počni s niskom koncentracijom retinola (npr. 0.1% - 0.25%) jednom do dva puta tjedno navečer. Obavezno prati reakciju kože. Ako nema značajne iritacije (blago crvenilo i perutanje su mogući u početku) nakon dva tjedna, možeš povećati na svaku drugu večer.
Ako si iskusnija korisnica retinola, čija koža dobro podnosi retinoid, možeš postupno povećavati učestalost do svake večeri. Neki prelaze i na jače koncentracije ili retinoide na recept, idealno uz konzultaciju s dermatologom.
Iako retinoidi počinju djelovati odmah na staničnoj razini, vidljivi rezultati (poboljšanje teksture, smanjenje akni, ublažavanje linija) obično postaju primjetni nakon nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci redovite upotrebe (često 8-12 tjedana ili duže).
Blaga iritacija, suhoća i perutanje ("retinizacija") česti su u početku. Ako je reakcija jaka (intenzivno crvenilo, peckanje, bol), prestani s upotrebom retinoida i svih drugih aktivnih sastojaka. Vrati se osnovnoj rutini (nježno čišćenje, hidratantna krema, SPF) dok se koža ne smiri. Nakon toga, možeš pokušati ponovno s manjom učestalošću ili nižom koncentracijom. Za savjet se uvijek možeš obratiti dermatologu.
Smije li retinoid na sunce?
Retinoidi čine kožu osjetljivijom na sunčevu svjetlost. Zato se preporučuje njihova upotreba isključivo navečer. Tijekom dana obavezno je nanošenje kreme sa širokim spektrom zaštite (UVA i UVB) i visokim zaštitnim faktorom (SPF 30, idealno 50+), čak i ako je oblačno ili provedi dan u zatvorenom.
S čime (ne) kombinirati retinoid?
Kombiniranje retinoida s drugim aktivnim sastojcima zahtijeva oprez - neki proizvodi ako ih koristiš zajedno mogu iritirati kožu ili smanjiti njihovu učinkovitost.
Sigurne kombinacije (često preporučene):
- Hijaluronska kiselina: Odličan ovlaživač koji pomaže ublažiti suhoću uzrokovanu retinoidima. Može se nanijeti prije ili poslije retinoida (u obliku seruma ili kreme).
- Niacinamid (Vitamin B3): Poznat po umirujućim svojstvima, može pomoći u smanjenju crvenila i jačanju kožne barijere. Često se dobro podnosi uz retinoide.
- Ceramidi: Lipidi koji su prirodno prisutni u koži i ključni za zdravu barijeru. Kreme bogate ceramidima odlične su za korištenje uz retinoide.
- Peptidi (uključujući Argireline): Peptidi su općenito sigurni za korištenje s retinoidima. Mogu se koristiti u istom dijelu rutine (npr. peptidni serum prije retinoida ili peptidna krema poslije) za dodatne anti-ageing benefite.
Kombinacije koje zahtijevaju oprez (ili izbjegavanje u istoj rutini):
- AHA/BHA kiseline (Glikolna, Mliječna, Salicilna kiselina): Korištenje jakih kiselina istovremeno s retinoidima može dovesti do prekomjerne eksfolijacije, iritacije i narušavanja kožne barijere. Najbolje ih je koristiti naizmjenično (npr. kiseline ujutro, retinoid navečer, ili ih koristiti različitim danima).
- Vitamin C (L-askorbinska kiselina): Iako oba sastojka imaju sjajne anti-ageing učinke, nanošenje potentnog vitamina C i retinoida jednog za drugim može biti previše za kožu. Preporuka je koristiti vitamin C ujutro (uz obavezan SPF), a retinoid navečer.
- Benzoil peroksid: Često se koristi za liječenje akni, ali može biti vrlo isušujuć i iritantan u kombinaciji s retinoidima. Neki izvori navode da može i deaktivirati određene retinoide poput tretinoina. Ako trebate oba, koristite ih u različito doba dana (npr. benzoil peroksid ujutro, retinoid navečer) ili se posavjetujte s dermatologom.
- Agresivni pilinzi i alkoholni tonici: Izbjegavajte grube fizičke pilinge i proizvode s visokim udjelom alkohola jer dodatno isušuju i iritiraju kožu koja koristi retinoide.