Problemi s prištićima nisu rezervirani samo za pubertetske dane - oni te mogu pratiti cijeli život. Srećom, danas postoje razni preparati koji ti pomažu u borbi s aknama. Retinol, salicilna kiselina i niacinamid neki su od popularnijih sastojaka brojnih kozmetičkih proizvoda. Jedan takav je i benzoil peroksid, čest sastojak krema i gelova namijenjenih za problematičnu kožu sklonu prištićima.
Istražili smo što je točno benzoil peroksid i kome je namijenjen.
Što je benzoil peroksid?
Njegova primarna svrha je ubijanje bakterija na površini i ispod kože, te tehnički spada pod antibiotike. Kod problematične kože smanjuje mogućnost upala izazvanih bakterijama. Također pomaže ukloniti mrtve stanice kože i višak ulja, što je itekako korisno u borbi protiv akni. Dermatolozi ga vole jer je siguran i povoljan, a ponekad može bolje pomoći od antibiotika.
Iako nije prikladan za osjetljivu kožu zbog toga što su isušuje, idealan je za sve koji se muče s prištićima.
Osim suhoće lica može, benzoil peroksid može izazvati moguće nuspojave poput:
- crvenilo
- iritaciju
- ljuštenje
- osjetljivost na sunce
Također može pogoršati stanja poput ekcema ili seboreičnog dermatitisa.
Benzoil peroksid za akne
Ako želiš početi koristiti benzoil peroksid, prije svega se posavjetuj sa svojim dermatologom. Nije svaki tip kože dobar za sve tretmane, pa ti liječnik može preporučiti da koristiš druge opcije poput salicilne kiseline ili ulja čajevca.
Jednom kad dobiješ zeleno svjetlo, opskrbi se hidratantnim kremama i kremama sa zaštitnim faktorom. Izbjegavaj jako sunce dok koristiš ovaj proizvod – koža ti je tada osjetljivija. Obavezno nanesi nemasnu kremu sa SPF 30 (ili više), osobito ako izlaziš danju.
Benzoil peroksid djeluje na akne na nekoliko ključnih načina:
- Antibakterijsko djelovanje
Benzoil peroksid ubija bakterije Propionibacterium acnes (danas poznate kao Cutibacterium acnes), koje doprinose upali i nastanku akni. - Smanjuje upalu
Svojim protuupalnim svojstvima pomaže smanjiti crvenilo i oticanje koje prati upalne akne. - Piling kože
Potiče ljuštenje mrtvih stanica kože i otvara začepljene pore, što sprječava stvaranje novih akni. - Smanjuje višak sebuma
Pomaže u regulaciji lučenja masnoće (sebuma) koja može začepiti pore i uzrokovati akne.
Za vidljive rezultate trebaš koristiti benzoil peroksid do šest tjedana. Često se koristi u kombinaciji s drugim lijekovima. Na primjer, kad se kombinira s antibiotskom kremom (poput klindamicina), smanjuje se šansa da bakterije postanu otporne. A kad se spoji s retinoidima kao što su adapalen ili tretinoin, zajedno djeluju i na mitesere, i na upalu.
Kako koristiti benzoil peroksid?
Uvijek slušaj upute od liječnika koji ti je prepisao korištenje ovog tretmana. Također moraš pripaziti na nekoliko ključnih stvari. Koristi benzoil peroksid jednom do dvaput dnevno – ovisno o preporuci dermatologa ili uputama na proizvodu. Nikako ga nemoj koristiti više od preporučene doze - nećeš postići "bolji efekt brže", nego ćeš samo oštetiti kožu. Uz to je bitno i koju vrstu proizvoda koristiš. Evo kratkih uputa za obje varijante.
Krema, gel ili losion (leave-on)
- Operi ruke.
- Očisti lice blagim sredstvom i posuši kožu.
- Nanesite tanak sloj proizvoda na cijelo zahvaćeno područje.
- Operi ruke nakon nanošenja.
- Ne ispireš – ostaje na koži!
- Koristi jednom do dvaput dnevno.
- Ne zaboravi SPF.

Pjena, sapun ili sredstvo za umivanje (wash-off)
- Operi ruke.
- Namoči lice ili tijelo.
- Umasiraj malu količinu proizvoda u kožu.
- Ostavi 1–2 minute (ako ti koža tolerira).
- Isperi temeljito s vodom.
- Posuši lice tapkanjem.
- Po potrebi, nanesi hidratantnu kremu i SPF.