Stres je neizbježan dio suvremenog života. Od manjih svakodnevnih frustracija poput prometne gužve do ozbiljnijih briga, stresne situacije mogu preplaviti tvoje tijelo hormonima stresa, ubrzati rad srca, povisiti krvni tlak i napeti mišiće. Iako ne možeš uvijek kontrolirati okolnosti, možeš naučiti kontrolirati svoje reakcije.
Srećom, postoje jednostavne i brze tehnike koje ti mogu pomoći vratiti mir i ravnotežu u užurbanu svakodnevicu. Ne zahtijevaju puno vremena ni truda, a mogu značajno poboljšati tvoje emocionalno i fizičko blagostanje. U nastavku donosimo jednostavne trikove kako brzo smanjiti razinu stresa.
Duboko udahni
Jedna od najmoćnijih i najbržih tehnika za smirivanje jest fokusiranje na dah. Duboko, polagano disanje, poznato i kao trbušno disanje, može pomoći u snižavanju krvnog tlaka i usporavanju otkucaja srca za samo nekoliko minuta. Kada si pod stresom, udahni polako i duboko kroz nos, dopuštajući trbuhu da se napuni zrakom. Zadrži dah na sekundu, a zatim polako izdahni kroz nos ili usta. Koncentriraj se na ritam disanja i nježno otpusti ometajuće misli. Ovu tehniku možeš prakticirati bilo gdje i bilo kada – u uredu, u autobusu ili dok čekaš u redu. Postoji mnogo tehnika disanja koje možeš istražiti, ali i najjednostavniji oblik dubokog disanja donosi olakšanje.

Pokreni se
Gotovo svaki oblik tjelesne aktivnosti može djelovati kao oslobađač od stresa. Ne moraš biti sportaš niti u vrhunskoj formi da bi osjetila dobrobiti. Čak i kratka šetnja oko zgrade, brzo istezanje ili nekoliko minuta plesanja uz omiljenu pjesmu mogu pomoći. Tjelesna aktivnost potiče lučenje endorfina, prirodnih kemikalija u mozgu koje poboljšavaju raspoloženje i osjećaj blagostanja. Također, vježbanje preusmjerava tvoj um na pokrete tijela, što može pomoći da dnevne iritacije izblijede. Pronađi aktivnost koja ti odgovara – hodaj, trči, radi u vrtu, čisti kuću ili se istegni.
Slušaj glazbu
Glazba ima snažan utjecaj na tvoje emocije i može biti brz način za popravljanje raspoloženja i smanjenje napetosti. Bilo da pjevušiš uz omiljeni hit ili se opuštaš uz klasičnu glazbu, slušanje melodija koje voliš može pružiti mentalnu distrakciju, smanjiti napetost mišića i sniziti razinu hormona stresa. Pojačaj glasnoću i dopusti da te glazba obuzme. Ako si na javnom mjestu, slušalice mogu biti tvoj bijeg u mirniji svijet.
Prakticiraj kratku mindfulness meditaciju
Meditacija ne mora biti dugotrajna ni komplicirana. Samo nekoliko minuta svjesne pažnje može donijeti osjećaj mira i ravnoteže. Sjedni udobno na mirno mjesto, zatvori oči i usredotoči se na svoje disanje. Obrati pažnju na osjete u tijelu, zvukove oko sebe, mirise – bez prosuđivanja. Kada ti misli počnu lutati (što je normalno), nježno ih vrati na dah ili sadašnji trenutak. Mindfulness pomaže utišati bujicu misli koje često uzrokuju stres. Postoje i brojne aplikacije koje te mogu voditi kroz kratke meditacije.
Poveži se s drugima
Kada si pod stresom, možda ćeš poželjeti izolirati se. Međutim, socijalna podrška jedan je od najučinkovitijih načina nošenja sa stresom. Razgovor s prijateljem, članom obitelji ili kolegom kojem vjeruješ može pružiti utjehu, podršku i drugačiju perspektivu. Čak i kratki telefonski poziv, poruka ili zagrljaj voljene osobe mogu napraviti veliku razliku. Fizički dodir, poput zagrljaja, potiče otpuštanje oksitocina, hormona koji smanjuje stres i potiče osjećaj opuštenosti i povezanosti. Ne ustručavaj se potražiti podršku kada ti je potrebna.

Nasmiješi se
Dobar smisao za humor možda ne može izliječiti sve bolesti, ali svakako može pomoći da se osjećaš bolje, čak i ako se moraš natjerati na smijeh. Smijeh olakšava mentalni teret i potiče pozitivne fizičke promjene u tijelu – potiče, a zatim smiruje tvoju reakciju na stres te povećava dotok kisika. Pročitaj vic, pogledaj smiješan video (poput popularnih videa sa životinjama) ili provedi vrijeme s duhovitim prijateljima. Čak i kratkotrajno smijanje može popraviti raspoloženje.
Napravi kratku pauzu i provedi neko vrijeme u samoći
Ponekad je samo nekoliko minuta mira i tišine dovoljno da se sabereš i razbistriš glavu. Ako se osjećaš preopterećeno, udalji se od izvora stresa na kratko. Zatvori oči na minutu-dvije, ustani od stola i istegni se, ili jednostavno pronađi miran kutak gdje možeš biti sama sa svojim mislima. Čak i jednostavno snižavanje kapaka može biti lak način za vraćanje smirenosti i fokusa usred kaotičnog dana. Kratka pauza može spriječiti da stres eskalira.

Upravljanje stresom ključno je za očuvanje mentalnog i fizičkog zdravlja. Iako su dugoročne strategije poput zdrave prehrane, redovite tjelovježbe i dovoljno sna temelj otpornosti na stres, posjedovanje arsenala brzih tehnika može biti spas u trenucima akutnog stresa. Isprobaj ove jednostavne trikove i otkrij koji ti najbolje odgovaraju. Uključivanjem ovih praksi u svoju rutinu, možeš stvoriti "izvor mira" kojem ćeš se moći okrenuti kad god osjetiš potrebu.