Mahune obiluju vitaminima među kojima su u najvećoj mjeri zastupljeni vitamin K, C, A i E te vitamini B skupine. Od minerala, mahune su odličan izvor fosfora, magnezija, kalcija i željeza te silicija.
Ne sadrže kolesterol, imaju jako malo kalorija i masnoća, ali su bogate vlaknima, proteinima i omega-3 masnim kiselinama. Zahvaljujući vitaminu K koji pomaže tijelu da apsorbira kalcij, a i siliciju, mahune čuvaju gustoću i zdravlje kostiju, ligamenata i zglobova.
Zbog toga što obiluju vlaknima, dobre su za probavu. Potiču peristaltiku crijeva i pomažu kod zatvora. Odlična su namirnica za dijabetičare jer imaju nizak glikemijski indeks i pomažu u regulaciji šećera u krvi. Ovo zeleno povrće također čuva i kardiovaskularno zdravlje te pomaže sniziti krvni tlak.
Uz sve navedeno, mahune obiluju i folnom kiselinom koja je izuzetno važna za zdrav razvoj ploda u prvom tromjesečju trudnoće te se pojačan unos folne kiseline preporučuje trudnicama i ženama koje planiraju trudnoću.
Mahune potječu iz Južne Amerike gdje se jedu već više od 7000 godina. Zbog svoje hranjivosti, lakog uzgoja i jednostavne pripreme, proširile su se po cijelom svijetu. Danas postoji oko 200 vrsta mahuna.
Kada kupuješ mahune, biraj one koje pucaju kad se lome, odnosno nisu žilave. To su mlade i svježe mahune koje nemaju onu opnicu te ih vrlo jednostavno čistiš (samo im odstraniš vrhove) i kuhaš. Dovoljno im je 15 minuta u kipućoj vodi ili na pari.
U nastavku pročitaj četiri recepta s mahunama i uvrsti ih u svoju prehranu.