Na samom smo početku listopada, prvog pravog jesenskog mjeseca kada temperature padaju sve niže, a dani postaju sve kraći. Prehlade počinju hvatati sve veći broj ljudi, a pripremamo se i za sezonu gripe i viroza. S obzirom na trenutnu zdravstvenu situaciju u svijetu i haranje koronavirusa diljem planete, ove se godine osobito važno zaštititi od mogućih bolesti i ojačati svoj imunitet.
Uz zdravu, sezonsku prehranu, tjelovježbu i konzumiranje vitamina i dodataka prehrani, tijekom jesenskih bi mjeseci trebala posebnu pažnju obratiti na dovoljno ispijanje toplih, njegujućih tekućina. Čajevi su idealni tip napitka za hladne mjesece. Istovremeno zagrijavaju organizam, ugodnog su okusa, a mogu itekako pomoći u prevenciji prehlada i viroza.
Prirodni izvori vitamina i minerala, u posebnim kombinacijama čajevi mogu ojačati naš imunitet te nam pomoći da se uspješno othrvamo virusima i bakterijama koji nas tijekom hladnijih mjeseci snažnije napadaju. Upravo zbog njihovih ljekovitih sposobnosti čajeve se konzumira tisućama godina, a od djetinjstva pa sve do starosti nam pomažu ublažiti mnoge tegobe – od želučanih bolova pa sve do neplodnosti.
Tako možemo zaključiti da su čajevi riznice zdravlja, a na tržištu možemo pronaći mnoge kombinacije zelenih, crnih i biljnih čajeva koji imaju različita blagotvorna djelovanja na naš organizam. No, za podizanje imuniteta obično se preporučuje ispijanje mješavine kadulje, lipe, bazge i šipka, te kao druga opcija, ispijanje čaja od limuna i đumbira.
Oni se posebno preporučuju konzumirati za hladnih mjeseci i zato što imaju antibakterijsko i antivirusno djelovanje, pomažu izbaciti sluz iz organizma, stimuliraju cirkulaciju, čiste krv od toksina, održavaju prohodnost dišnih puteva, štite od prehlada i infekcija te hidratiziraju tijelo.
U nastavku ti donosimo listu biljaka koje možeš same piti kao čajeve, a možeš ih i kombinirati zajedno, za još jači i djelotvorniji učinak jačanja imuniteta.