Voda možda znači život, ali najbliže njoj definitivno je čaj. Ovaj napitak prava je riznica zdravlja kad je u pitanju smanjenje upala, zahvaljujući bogatstvu antioksidansa. Upale su povezane s mnogim kroničnim zdravstvenim bolestima, uključujući bolesti srca, rak, dijabetes i Alzheimerovu bolest.
Srećom, čaj ima mnoge zdravstvene prednosti. A kada ti je cilj smanjiti upalu u tijelu kroz čaj, ne moraš se držati samo jedne vrste jer postoji šest čajeva - od zelenog do crnog - koji pomažu tvom tijelu u borbi protiv bolesti.
Crni čaj može smanjiti rizik od dijabetesa
(Foto: Unsplash)
Osim što ima jak i gorak okus, sadrži puno više kofeina od drugih čajeva, ali manje nego kava. Također pruža brojne zdravstvene prednosti jer sadrži mnoge antioksidanse i pomaže smanjiti upalu u tijelu.
Iako crni čaj možda nije najuzbudljiviji odabir, ima bezbroj zdravstvenih prednosti, a jedna od njih je i ta da pomaže u sprječavanju dijabetesa. U istraživanju objavljenom u BMJ Open, koje je proučavalo 50 zemalja, populacije koje su najviše pile crni čaj - imale su najniže razine dijabetesa. Fermentacijski proces koji zelene listove čaja pretvara u crne stvara različite flavonoide koji mogu smanjiti upalu i stoga poboljšati metabolizam glukouze i funkciju inzulina.
Čaj od đumbira štiti crijeva
Iako se najčešće koristi za ublažavanje mučnina i bolova u trbuhu, istraživanja su otkrila da antioksidansi u đumbiru mogu zaštititi od bolesti probavnog sustava poput kolitis. Još jedna od prednosti đumbira je što smanjuje upalu mišića, stoga je idealan napitak nakon tjelovježbe. Osim što pomaže u probavi, đumbir ima i termogeni efekt koji pomaže aktivirati metabolizam te sagorjeti kalorije i masne naslage.
Čaj od kurkume pomaže u liječenju artritisa
(Foto: Depositphotos)
Ako postoji začin o kojem se najčešće govori kao o superhrani, onda je to kurkuma. Glavni sastojak kurkume je kurkumin, spoj koji daje začinu bogatu zlatnu nijansu. U metaanalizi u časopisu Journal of Medicinal Food, pronađeno je da ekstrakt kurkume pomaže u liječenju simptoma upalnih stanja zglobova poput boli i ukočenosti na sličan način kao lijekovi protiv bolova. Jedini trik je što se kurkumin ne apsorbira lako, a za postizanje ovih specifičnih prednosti potrebna ti je veća doza (oko 1000 mg kurkumina). Međutim, dodavanje kurkume u svim njenim oblicima, uključujući i čaj, može biti itekako dobar dio plana protuupalne prehrane za ublažavanje bolova za stanja poput artritisa.
Čaj od paprene metvice ublažava stres, a može pomoći i u borbi protiv raka
Listovi paprene metvice sadrže fenole, uključujući ružmarinsku kiselinu, kao i flavonoide eriocitrin, luteolin i hesperidin, ali i mentol koji ostavlja osjećaj hlađenja dok pijuckaš čaj od metvice. Jedno od glavnih svojstava metvice je ublažavanje stresa, a također smanjuje bolove u želucu i crijevima.
Iako je potrebno provesti više kliničkih studija na ljudima - neka istraživanja pokazuju da bi metvica mogla imati i antikancerogena svojstva, jer sadrži perililni alkohol, koji se u testiranjima pokazao zaslužnim za sprečavanje raka debelog crijeva, kože i pluća.
Čaj od kamilice pomaže protiv bolova u trbuhu
(Foto: Pexels)
Možda najpoznatiji čaj kojem se okrećemo kad su u pitanju bolovi (posebno oni u trbuhu) je kamilica, a ovaj topli napitak spada u najpopularnije čajeve diljem svijeta. Čaj od kamilice bogat je flavonoidima, među kojima je najpoznatiji kamazulen, koji čaju daje protuupalna i umirujuća svojstva. Osim toga, ovaj biljni čaj idealan je napitak prije odlaska na spavanje i s razlogom je ultimativni opuštajući napitak za tijelo, ali i dušu.
Zeleni čaj pomaže očuvati zdravlje srca
Zbog svoje ljekovitosti, zeleni čaj jedan je od najcjenjenijih i najpopularnijih napitaka na svijetu, a zbog niske razine kofeina, idealan je napitak tijekom dana. Bogat je flavonoidima, koji su snažni antioksidansi i upravo zahvaljujući njima, zeleni čaj pomaže u borbi protiv bolesti srca i krvnih žila.
Zbog toga jer djeulje antioksidativno i antibakterijski, čuva od oboljenja srca i krvožilnog sustava, a prednosti zelenog čaja povezane su s prevencijom raka, smanjenjem rizika od moždanog udara, bolesti srca, snižavanjem razine ukupnog i lošeg kolesterola u krvi te snižavanjem krvnog tlaka.