Saznale smo koje čajeve trebaš piti kako bi ojačala imunitet

Ima li ičeg boljeg od tople, velike šalice umirujućeg čaja? Mi mislimo da nema, pa smo saznale sve o vrstama čajeva koje trebamo piti tijekom hladnih mjeseci kako bismo se zaštitile od bolesti

Saznale smo koje čajeve trebaš piti kako bi ojačala imunitet

Na samom smo početku listopada, prvog pravog jesenskog mjeseca kada temperature padaju sve niže, a dani postaju sve kraći. Prehlade počinju hvatati sve veći broj ljudi, a pripremamo se i za sezonu gripe i viroza. S obzirom na trenutnu zdravstvenu situaciju u svijetu i haranje koronavirusa diljem planete, ove se godine osobito važno zaštititi od mogućih bolesti i ojačati svoj imunitet.

Image

Kako piti zeleni čaj za mršavljenje?

Uz zdravu, sezonsku prehranu, tjelovježbu i konzumiranje vitamina i dodataka prehrani, tijekom jesenskih bi mjeseci trebala posebnu pažnju obratiti na dovoljno ispijanje toplih, njegujućih tekućina. Čajevi su idealni tip napitka za hladne mjesece. Istovremeno zagrijavaju organizam, ugodnog su okusa, a mogu itekako pomoći u prevenciji prehlada i viroza.


Prirodni izvori vitamina i minerala, u posebnim kombinacijama čajevi mogu ojačati naš imunitet te nam pomoći da se uspješno othrvamo virusima i bakterijama koji nas tijekom hladnijih mjeseci snažnije napadaju. Upravo zbog njihovih ljekovitih sposobnosti čajeve se konzumira tisućama godina, a od djetinjstva pa sve do starosti nam pomažu ublažiti mnoge tegobe – od želučanih bolova pa sve do neplodnosti.

Tako možemo zaključiti da su čajevi riznice zdravlja, a na tržištu možemo pronaći mnoge kombinacije zelenih, crnih i biljnih čajeva koji imaju različita blagotvorna djelovanja na naš organizam. No, za podizanje imuniteta obično se preporučuje ispijanje mješavine kadulje, lipe, bazge i šipka,  te kao druga opcija, ispijanje čaja od limuna i đumbira.

Oni se posebno preporučuju konzumirati za hladnih mjeseci i zato što imaju antibakterijsko i antivirusno djelovanje, pomažu izbaciti sluz iz organizma, stimuliraju cirkulaciju, čiste krv od toksina, održavaju prohodnost dišnih puteva, štite od prehlada i infekcija te hidratiziraju tijelo.


U nastavku ti donosimo listu biljaka koje možeš same piti kao čajeve, a možeš ih i kombinirati zajedno, za još jači i djelotvorniji učinak jačanja imuniteta.

Kadulja

Kadulja je narodna biljka koja se stoljećima koristi kao pomoć u liječenju raznih upala, protiv bakterija, virusa i gljivica ili za čišćenje krvi. Kadulja pomaže kod kašlja, bronhitisa, prehlade i gripe. Poznato je da je njome dobro ispirati grlo u slučaju prehlade kao i kod bolesti desni. Čaj od kadulje se dnevno može piti do dvije ili tri šalice, a ako ga se pije zbog upala grla, krajnika ili bolesti dišnih organa, poželjno ga je zasladiti medom.

Čaj se priprema tako da se kadulja prelije kipućom vodom, drži poklopljena 15 minuta i procijedi. Čaj od kadulje ne smije se koristiti tijekom trudnoće, kod povišene tjelesne temperature i epilepsije.

Lipa

Ispijanje čaja od lipe potiče znojenje i koristi se za snižavanje tjelesne temperature, a blagotvorno djeluje i na dišne puteve te olakšava kašalj. Zbog toga se čaj od lipe može preventivno ispijati kako bismo jačali otpornost od gripe i viroze. Okusom se ovaj čaj lijepo slaže i s drugim biljkama, a osobito se preporučuje piti ga s bazgom i šipkom. 

Pripremamo ga tako da zagrijemo vodu do ključanja i prelijemo tri čajne žličice suhih cvjetova lipe s tom vodom. Pričekamo da čaj odstoji 15 minuta, procijedimo ga i tako pijemo tri puta dnevno.

Bazga

Bazga jača imunitet i ima antivirusno i antimikrobno djelovanje, a kod upale dišnih puteva pomaže iskašljavanju. Ako se vrući čaj od cvijeta bazge uzme na početku prehlade, upale krajnika, upale grla ili gripe onda on snažno pridonosi brzom izlječenju bolesti. Naime, čaj od bazge potiče krvotok i izaziva znojenje, a organizam čisti od otrovnih tvari. 

Čaj od osušenih cvjetova bazge priprema se tako da se od 5 g cvijeta prelije s 250 mL vruće vode, zatim se ostavi da odstoji 15 minuta i procijedi. Konzumira se tridesetak minuta prije jela, nekoliko puta na dan.

Šipak

Šipak se od davnina u narodu koristi za jačanje imuniteta jer sadrži veliku količinu vitamina C i B te brojne antioksidanse i karotenoide. Specifičnost vezana uz vitamin C koji se nalazi u šipku jest u tome što se njegova koncentracija nakon termičke obrade ne smanjuje kao kod ostalih vrsta voća.

Za jačanje imuniteta preporučuju se 2 šalice čaja dnevno. Ovaj napitak se može piti u dužem razdoblju, a priprema ga se tako da dvije do tri šake suhog ploda šipka prelijemo hladnom vodom i pustimo da odstoji preko noći. Ujutro zakuhamo taj čaj i čekamo da vrije oko 15 minuta, tj. dok se meso ploda ne raspadne. Zatim sve dobro procijedimo i pijemo uz dodatak limuna.

Đumbir

Čaj od đumbira je ukusan, egzotičan i pikantan, a djelovanje đumbira je blagotvorno za organizam. Može se piti topao i ohlađen. Preporučena dnevna doza je pola litre, odnosno dvije šalice dnevno. Ovaj se čaj odavno koristi u narodnoj medicini Azije, a bogat je vitaminom C, magnezijem, ali i drugim mineralima.

Za jačanje imuniteta i prevenciju prehlada najbolje je piti vrući čaj od đumbira i limuna. Jednostavno naribamo svježi đumbir, oko dvije čajne žličice, i stavimo ga u vodu da zakuha. Nakon pet minuta u čaj dodajemo i limun te po želji med.