Tjeskoba ili anksioznost u današnjem modernom društvu prilično je učestala pojava. To je ustvari 'nusproizvod' života u užurbanom svijetu. Stres ne možemo izbjeći, a on potiče tjeskobu, osobito ako je svakodnevna pojava i ako ne činimo ništa da bismo ga stavili pod kontrolu.
Nekontrolirana tjeskoba može uvelike utjecati na kvalitetu našeg života te u konačnici dovesti do depresije, piše portal Healthline.
Što je anksioznost i kako je prepoznati?
Stručnjaci pojašnjavaju da je anksioznost prirodna reakcija našeg tijela na stres. To je osjećaj straha ili zabrinutosti koji je najčešće uzrokovan kombinacijom određenih čimbenika poput genetike, okoliša i kemije mozga.
Neki od najčešćih simptoma anksioznosti su:
- Ubrzani otkucaji srca
- Ubrzano disanje
- Nemir
- Problemi s koncentracijom
- Napadaji panike
- Probavne smetnje
- Znojenje
- Noćne more
- Negativne misli
Važno je napomenuti da se simptomi anksioznosti razlikuju od osobe do osobe. Osim toga, postoji razlika između svakodnevne tjeskobe s kojom se svi ponekad susrećemo i anksioznih poremećaja koji najčešće iziskuju rad s psihologom.
Anksioznost se može liječiti na razne načine, a jedna od uobičajenih opcija je kognitivno-bihevioralna terapija koja pomaže ljudima da se nose s tjeskobom kada se ona pojavi. Postoje i određeni lijekovi za liječenje anksioznosti, poput antidepresiva i sedativa, koji pomažu u balansiranju kemije mozga te sprečavaju epizode anksioznosti, a mogu pomoći i kod onih najtežih simptoma.
Međutim, postoje i prirodniji način, jednostavni trikovi koji nam pomažu u upravljanju tjeskobom. Primjerice, svakodnevna fizička aktivnost, kvalitetan san i uravnotežena prehrana pomažu ljudima koji se bore s anksioznošću, a dobar izbor su i aromaterapija ili meditacija.