Priroda ti je saveznik
A kako u perimenopauzi opada razina estrogena, stručnjaci savjetuju da nakon četrdesete posežeš za fitoestrogenima. Iako nisu zamjena za opadajući estrogen, biljni estrogeni ili fitoestrogeni trebali bi biti u izobilju uključeni u prehranu jer se vežu na tjelesne estrogenske receptore na sličan način kao hormonski estrogen.
Lanene sjemenke – koje se može lako uvrstiti u smoothije, juhe, ali i jogurt bogat je fitoestrogenom. Sjemenke sezama i bundeve su mali, ali moćni izvori koje treba imati pri ruci kao i brokulu te kelj. Ni soja nije loša opcija. Osim što pomažu nadoknaditi pad estrogena, fitoestrogeni sadrže antioksidanse koji pomažu u borbi protiv kroničnih bolesti. Ako nisi do sad, pravo je vrijeme za osloniti se na moć biljaka!
Također, na tvom bi se dnevnom meniju obavezno trebao naći jogurt i kiseli kupus. Osim što održavaju crijeva, dobri su i za kožu te opće zdravlje. Također, za zdravlje kostiju treba birati namirnice s D vitaminom, magnezijem i kalcijem. To dakako sadrže mliječni proizvodi, ali i kelj i kupus. Hrana bogata magnezijem može ublažiti simptome poremećaja spavanja.