OPUSTI SE - BEZ EKRANA

Noću loše spavaš? Ove stvari bi mogle riješiti nesanicu

Već nekoliko noći loše spavaš? Toj nezgodnoj situaciji možeš stati na kraj usvajanjem nekih dobrih navika. Mobitel, na primjer, ostavi dalje od kreveta...

profimedia-0345979931.jpg
Foto: Profimedia.hr

Prema nekim podacima, procjena je da polovina populacije ima problema s nesanicom. Ona je češća ljeti jer sunčeva svjetlost regulira melatonin, hormon koji nas pomaže da zaspimo kad padne mrak. Kako su ljetni dani duži, melatonin se, slikovito, počinje proizvoditi kasnije pa mozak automatski odgađa pospanost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zimi je priča nešto drugačija: rjeđe smo izloženi prirodnom svjetlu, uglavnom se manje krećemo na otvorenom, a i toplina doma nas tjera na san. Naravno, mnogi unatoč tome pate od nesanice ili noćima nekvalitetno spavaju. Vjerujemo da ništa nije gore od neprospavane noći, stalnog okretanja i jutarnjeg umora.

Image
Foto: Profimedia.hr

No u većini slučajeva na noćni san utječu neke životne navike. Opća je preporuka da prije spavanja izbjegavaš ekrane te da se tijekom dana nastojiš umoriti, odnosno posvetiti se kretanju i barem malo vremena provesti na otvorenom. Večernji trening mogao bi pozitivno utjecati na kvalitetu sna, a bilo bi dobro kad bi tri ili četiri sata prije počinka izbjegavala masnu hranu i grickalice. Probavljanje hrane i težina u želucu također mogu utjecati na noćni odmor.

Image
TI TO MOŽEŠ!

Kako u život uvesti zdrave navike – u 4 koraka

Uz to, muči li te nesanica, postoje još neke navike koje možeš nastojati usvojiti – za kvalitetan noćni odmor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
1/6