Kako šećer utječe na tijelo i um?
"Šećer pokreće brojne upalne reakcija u tijelu i koži", kaže nutricionistica Lola Ross. "Kada jedemo slatku hranu ili rafinirane ugljikohidrate, to uzrokuje skok razine glukoze u krvi, tada gušterača proizvodi inzulin za cirkulaciju šećera koji se koristi kao energija u našim stanicama. Prehrana koja je kronično bogata slatkom hranom može dovesti do inzulinske rezistencije, a zatim uzrokovati i druge zdravstvene probleme kao što su metabolički sindrom i dijabetes, pa je to svakako nešto što treba izbjegavati“, ističe Ross.
Prekomjerne količine šećera dovode do neuravnotežene razine šećera u krvi, što može uzrokovati nagle promjene raspoloženja, umor, smanjenu kognitivnu funkciju, PCOS i druge probleme. Visok unos šećera također uzrokuje upale u našem tijelu, a te upale su usko povezane sa srčanim bolestima, poremećajima raspoloženja pa čak i nekim vrstama karcinoma, pojasnila je Ross.
Ovisnost o šećeru također je dovela i do globalnog problema s pretilošću i može izazvati i hormonske poremećaje koji mogu utjecati na plodnost. Naša tijela naprosto nisu dizajnirana da se bore s velikim količinama šećera.
"Smatra se da su naši preci iz paleolitika konzumirali oko 20 žličica šećera godišnje, dok danas, s dodanim šećerom koji je sveprisutan u našim prehrambenim sustavima, prosječni Amerikanac konzumira oko 53 žličice šećera dnevno", ističe Ross. Stručnjaci se slažu da bi smanjenje unosa dodanih i neprirodnih oblika šećera dugoročno svima dobro došlo.