Jesu li umjetni zaslađivači štetni ili imaju brojne prednosti?

Šećer nije zdrav, pa što bismo onda trebali koristiti?

Jesu li umjetni zaslađivači štetni ili imaju brojne prednosti?

Stavovi potrošača

Prema internetskoj anketi iz 2009. koja je za potrebe korporacije Tate &Lyle provedena u pet europskih zemalja, potrošači žele zdravu hranu, ali ne žele pristati na kompromis što se okusa tiče.Istraživanje je provedeno na  ispitanicima u dobi od 18 do 65 godina iz Francuske, Njemačke, Italije, Španjolske i Ujedinjenog Kraljevstva. Više od polovice ispitanika izjavilo je da žele zdrave proizvode koji im mogu pomoći da održavaju zdravu tjelesnu težinu, iako je samo 20% reklo da bi pristalo na kompromis što se okusa tiče ako to znači da će proizvod biti zdraviji. U tom kontekstu, ukusni proizvodi s niskokaloričnim sladilima mogu odigrati korisnu ulogu i pomoći ljudima da smanje unos kalorija.

U anketi o rizicimakoju je EFSA naručila 2010., Eurobarometer je prikupio mišljenja više od 26000 potrošača starijih od 15 godina iz 27 država članica.Na pitanje o tome što ih konkretno brine, ispitanici su naveli mnogo raznovrsnih tema, međutim, ni jedan se problem nije posebno istaknuo. Samo je 9% potrošača navelo da prehrambeni aditivi možda predstavljaju rizik (u usporedbi s 19%, koliko ih je spomenulo prisutnost kemijskih proizvoda, pesticida i toksičnih tvari, što je bio najčešći odgovor). Slično tome, u studiji koju je 2012. naručila Agencija Ujedinjenog Kraljevstva za standarde na području hrane, ispitanici, njih 2141, govorili su o tome brinu li ih neki problemi vezani za hranu i, ako da, koji.Aditive je spomenulo 28% ispitanika; međutim, kad su trebali detaljnije navesti što ih točno muči, nijedan nije spomenuo niskokalorična sladila.

EFSA podvrgava sva niskokalorična sladila, kao i sve druge prehrambene aditive odobrene u EU, strogoj procjeni. Te procjene iscrpno razmatraju dokaze iz svih znanstvenih studija i ažuriraju se kad se objave relevantne nove studije. Na taj način, nezavisna tijela jamče sigurnost odobrenih niskokaloričnih sladila a, u slučaju aspartama,to jamstvo sigurnosti temelji se na više od dvjesto studija. Prema tome, niskokalorična sladila vrijedan su i siguran alat kojim se potrošačima osigurava mogućnost da odaberu hranu i pića s različitim razinama kalorijskog sadržaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
8/9