Jesu li umjetni zaslađivači štetni ili imaju brojne prednosti?

Šećer nije zdrav, pa što bismo onda trebali koristiti?

Jesu li umjetni zaslađivači štetni ili imaju brojne prednosti?

Dijabetes

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), više od 346 milijuna ljudi diljem svijeta pati od dijabetesa, a najrašireniji je dijabetes tipa 2.Prehrambeni savjeti za osobe koje pate od dijabetesa u skladu su s preporukama o zdravoj prehrani za širu javnost općenito. Povratak na zdravu tjelesnu težinu, međutim, za dijabetičare je još važniji zbog toga što pomaže ublažiti veći rizik od zdravstvenih problema poput visokog krvnog tlaka i kardiovaskularnih bolesti kakvom su izloženi.

Studije su otkrile da korištenje niskokaloričnih sladila može pomoći osobama koje pate od dijabetesa tipa 2 da održe zdravu tjelesnu težinu.Proizvodi poput bezalkoholnih pića, jogurta, deserta i slatkiša s niskokaloričnim sladilima igraju važnu ulogu kao način da se u različitim kategorijama prehrambenih proizvoda osigura raznovrsna ponuda u pogledu kalorijskih sadržaja, što ljudima osigurava veći izbor namirnica sukladno odabranom načinu prehrane. Organizacije kao što su Američka udruga dijabetičara i Dijabetes UK ističu kako proizvodi zaslađeni niskokaloričnim sladilima mogu pomoći ublažiti žudnju za slatkim, a pritom ne ugrožavaju razine glukoze u krvi. Također savjetuju dijabetičarima da provjere ukupni sastav proizvode i utvrde sadrži li neke druge glikemijske sastojke, ali i da vode računa o stvarnom broju kalorija koje unose.

U medicinskim zajednicama rašireno je mišljenje da niskokalorična sladila mogu povećati izbor kad je riječ o namirnicama. Ljudima koji pate od dijabetesa nude užitak hrane i pića slatkog okusa, a ne utječu na razinu glukoze u krvi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
5/9