Ulje od sjemenki buče pravi je kulinarski specijalitet i odličan je dodatak brojnim jelima i salatama, a manje je poznato da krije i čitav niz zdravstvenih prednosti.
Dobiva se cijeđenjem sjemenki buče, bundeve ili tikve. Najčešće je tamno zelene do crne boje, a u kulinarstvu je izuzetno cijenjeno. Osim što obogaćuje jela svojim specifičnim okusom, bučino ulje odlično je za zdravlje jer sadrži mnoštvo vrijednih vitamina i minerala te zdrave omega-3 i omega-6 masne kiseline.
Odlično je za zdravlje urinarnog trakta, a dobro je i za srce. Ima i protuupalna svojstva pa bismo ga svakako što češće trebali uključiti u svoju prehranu. Najbolje je kupovati bučino ulje od domaćih i lokalnih proizvođača, a cijene variraju i kreću se od 60 pa do 150 kuna za litru ulja. Najbolji izbor je hladno prešano bučino ulje, a može se miješati i sa suncokretovim uljem.
Mogućnosti korištenja ovog ulja u kulinarstvu su zaista neograničene i može se dodati u brojna jela, salate i deserte, no ne preporučuje se koristiti ga kod prženja ili pečenja. Može se konzumirati i sirovo, a dostupni su i dodaci prehrani s bučinim uljem.
Pozitivno utječe na zdravlje, a u nastavku otkrivamo neke od najvažnijih zdravstvenih blagodati koje nosi bučino ulje.
Za mentalno zdravlje
Tradicionalno se u narodnoj medicini sjemenke buče, kao i bučino ulje koriste za popravak raspoloženja i tjeranje depresije. Pozitivan utjecaj bučinog ulja na mentalno zdravlje potvrdila su i brojna istraživanja. Osobito je dobar izbor za osobe koje su često pod stresom.
Dobro je za kožu i kosu
Pokazalo se da bučino ulje može potaknuti rast kose, osobito kod muškaraca. Potiče i oporavak suhe i oštećene kose. Osim toga, dobro je i za zdravlje kože te se može koristiti za masažu tijela. S obzirom na to da sadrži cink i antioksidante, štiti kožu od negativnih vanjskih utjecaja te joj pomaže da zadrži vlagu, a može smanjiti i upalne procese.
Pozitivno utječe na srčano zdravlje
Bučino ulje sadrži zdrave masnoće koje su dobre i za zdravlje srca, a pojedine su studije pokazale da može pomoći kod snižavanja razine kolesterola i visokog krvnog tlaka. Osim toga, ima i protuupalna svojstva te smanjuje pojavu upala u organizmu.
Poboljšava i zdravlje prostate
Muškarci bi trebali uvrstiti bučino ulje u svoju prehranu jer pozitivno djeluje na zdravlje prostate, regulira mokrenje, a može smanjiti i bolove. Pojedine su studije pokazale i da može pomoći i kod povećane prostate koja je čest zdravstveni problem kod muškaraca.
Urinarni trakt
Poznato je da bučino ulje ima pozitivan učinak na zdravlje urinarnog trakta koji se sastoji od bubrega, mjehura i mokraćne cijevi. Studije su pokazale da može značajno pomoći kod prekomjernog mokrenja i drugih problema s mokraćnim mjehurom.
Uklanja simptome menopauze
Jedna je studija pokazala da ulje sjemenki buče može ublažiti i neke od simptome koji se često javljaju kod žena u menopauzi, poput glavobolje, naleta vrućine i bolova u zglobovima. Kod žena koje su redovno konzumirale bučino ulje uočen je i porast razine dobrog, HDL kolesterola.
Potencijalne nuspojave
Baš kao i sa svim ostalim namirnicama, ni s bučinim uljem se ne smije pretjerivati te ga treba koristiti u umjerenim količinama. Nije poznato ima li ikakve loše nuspojave ako se uzima uz neke lijekove, no može imati diuretičko djelovanje te uzrokovati nadutost i probavne smetnje ako se koristi u prevelikim dozama.