Bosiljak je sastavni dio mediteranske kuhinje i izuzetno zdrav začin koji možeš dodati jelu ili pak napraviti cijelo jelo od njega, poput tjestenine s pestom. Osim u mediteranskoj, koristi se dosta i u kuhinjama Dalekog Istoka.
Lako ga je uzgojiti pa ti preporučujemo da kupiš barem jednu sadnicu i posadiš je u teglicu na svome balkonu, prozorskoj dasci ili u vrt. Miris mu je božanstven, u što si se sigurno imala priliku uvjeriti. Mudro bi bilo zasaditi ga kraj rajčice jer se ove dvije biljke međusobno podupiru dok rastu, a odlično se slažu i na tanjuru.
Sjeti se samo lagane salate od mozzarelle, bosiljka i rajčice ili pak pizze svih pizza margarite, navodno prve ikad napravljene i to u Napulju, u čast dolaska kraljice Margherite, a na kojoj je upravo ovaj trojac. Još jedan detaljčić - i talijansku zastavu krase boje rajčice, mozzarelle i bosiljka.
Da se vratimo na bosiljak. Ova biljka botanički spada u porodicu mente i obiluje nutrijentima poput kalcija, kalija i antioksidansima. Antioksidansi pomažu organizmu da neutralizira štetni učinak oksidativnog stresa na stanice te uništavaju slobodne radikale. U bosiljku se nalaze antioksidansi beta karoten i antocianin.
Studija provedena 2013. pokazala je da fitokemikalije iz bosiljka mogu pomoći u prevenciji nekih vrsta zloćudnih tumora, poput karcinoma kože, jetara, pluća i usta, piše portal Medical News Today.
Bosiljak pomaže održati zdravlje srca i krvnih žila, sniziti povišeni kolesterol i trigliceride te smanjiti upale u organizmu.
Osim toga, ova biljka čiji naziv basilicum dolazi od grčke riječi za vladara ili kralja - basileus, što govori o njezinoj važnosti kroz povijest, odnosno njezinom učinku na zdravlje, odlična je u borbi protiv E. coli, bakterije koje se vrlo teško riješiti. Bosiljak također poboljšava probavu i ubrzava metabolizam.
Dovoljno razloga da ga uvrstiš u svoju kuhinju, zar ne? U nastavku ti donosimo tri ukusna recepta s bosiljkom.