SAVJET LIJEČNIKA

Petra Meštrić za Žena.hr: Sve što trebate znati o upisima prvašića u osnovne škole

Liječnički pregled za upis u prvi razred obavlja se u ambulantama školske medicine. Pregledi su zakonska obveza te su dio nacionalne strategije prevencije i ranog otkrivanja teškoća u razvoju

_2485938757.jpg
Foto: Shutterstock

Iako su upisi u osnovne škole već dobrano počeli, postoji još velik broj roditelja koje ovaj proces zna zbunjivati. Zato sam vam u ovom članku odlučila odgovoriti na neka često postavljena pitanja. Možda ste jučer još zajedno slagali kockice, učili ga vezati vezice... A danas stojite na vratima školske ambulante, s papirima u ruci, dok vaše dijete spremno čeka da pokaže svoje znanje. Nema pripreme za to. Prijelaz iz sigurnog, poznatog doma u svijet izazova, odgovornosti i samostalnosti.

Upis prvašića u osnovne škole u Hrvatskoj za školsku godinu 2025./2026. obuhvaća nekoliko koraka kako bi se osigurala spremnost djeteta za školu. Za školsku godinu 2025./2026. u prvi razred osnovne škole upisuju se djeca rođena od 1. travnja 2018. do 31. ožujka 2019. godine. Upisi se obavljaju elektroničkim putem.

Liječnički pregled – obvezan korak i jako je važan jer se tu ispituje psihofizičko stanje djeteta

Liječnički pregled za upis u prvi razred obavlja se u ambulantama školske medicine. Liječnički pregled obavlja specijalist školske i adolescentne medicine, najčešće u okviru zavoda za javno zdravstvo (županijskih ili gradskih). Ti pregledi su zakonska obveza te su dio nacionalne strategije prevencije i ranog otkrivanja teškoća u razvoju.

Pregled uključuje:
1. Otvaranje osobnog zdravstvenog kartona djeteta.
2. Detaljan klinički pregled, uključujući provjeru vida, sluha, srca, pluća, kralježnice, stopala i spolovila.
3. Procjenu razvoja grafomotorike, percepcije, govora, emocionalnog i socijalnog razvoja.
4. Cijepljenje prema obveznom programu.

Za pregled je potrebno donijeti:
Zdravstvenu iskaznicu i cijepnu knjižicu djeteta.
Potvrdu stomatologa o pregledu zubi.
Dokumentaciju o prethodnim zdravstvenim problemima ili teškoćama u razvoju, ako postoje (mišljenja psihologa, logopeda, fizijatra itd.)
Ispunjen upitnik ako je priložen na stranicama gdje se prijavljujete za upis.
Pregled obično traje oko pola sata, a roditelji trebaju pripremiti dijete za ovaj postupak, koji može biti stresan za dijete.

Što uključuje sistematski pregled?

1. Anamneza i obiteljska anamneza
Obavlja se kratak razgovor s roditeljem o trudnoći, porodu, ranom razvoju. Važno je dati podatke o bolestima u obitelji, kroničnim stanjima, alergijama, hospitalizacijama. Postavljaju se i pitanja o prehrani, spavanju, socijalizaciji i ponašanju djeteta.

2. Antropometrijska mjerenja
Tjelesna visina
Tjelesna masa
BMI
Radi se usporedba s percentilnim krivuljama zbog procjene uhranjenosti i rasta.

3. Pregled vida
Snellenove tablice (s prekrivanjem svakog oka)
Test boja (Ishihara)

5. Opći klinički pregled
Obuhvaća pregled srca, pluća, trbuha, palpacija limfnih čvorova, pregled usne šupljine.
Pregled kralježnice (skolioza, kifoza, lordoza), pregled stopala (ravna stopala, valgus, hod).
Pregled spolovila

6. Psihomotorni i kognitivni razvoj
Tzv. test na kojem dijete mora nacrtati čovjeka (procjena grafomotorike, lateralizacije, poznavanja dijelova tijela).
Pisanje imena (ako je moguće) ,prepoznavanje boja, oblika, brojeva, prostorne orijentacije.
Ispitivanje pažnje i sposobnosti slijeda zadataka

7. Govorno-jezična procjena
Artikulacija, razumijevanje i ekspresija.
Ako se sumnja na teškoće dijete će biti upućeno logopedu ili psihologu.

8. Cijepljenja
Provjera statusa obveznih cjepiva. Vrši se cijepljenje prema važećem kalendaru.

Školski liječnik mora imati uvid u psihofizičku spremnost djeteta, je li dijete emocionalno zrelo, razina samostalnosti (presvlačenje, higijena, odvajanje od roditelja), kakve su mu komunikacijske vještine, pažnja i koncentracija, socijalne vještine (kontakt s odraslima i drugom djecom).
Ako postoji dvojba u pogledu zrelosti, liječnik može predložiti odgodu školovanja, individualizirani pristup nakon timske obrade, daljnju obradu kod stručnog tima škole (psiholog, pedagog).

Uz liječnički pregled dijete treba obaviti i dodatnu procjenu koju provodi stručno povjerenstvo škole. Ovo povjerenstvo obuhvaća pedagoga, psihologa, defektologa, učitelja razredne nastave. Nakon upisa, za svako dijete u školskoj ambulanti otvara se zdravstveni karton koji vodi školski liječnik. Ovaj karton omogućava praćenje psihofizičkog razvoja i zdravlja učenika tijekom školovanja. Polaskom u školu, dijete se odjavljuje od pedijatra i odabire liječnika obiteljske medicine. Važno je napomenuti da školski liječnik nije isto što i obiteljski liječnik ili pedijatar i da ne zamjenjuje istog. Dijete i dalje kad je bolesno ide kod obiteljskog liječnika ili pedijatra.

Image
NAŠA LIJEČNICA

Tko je Petra Meštrić? Liječnica posvećena pacijentima i doktoratu iz nutricionizma