NJEŽAN POSTUPAK

Što je mikrodermoabrazija? Evo kako djeluje ovaj estetski tretman

Mikrodermoabrazija nije novost u skincare industriji - dapače, postoji već preko 40 godina!

kozmetičarka
Foto: Shutterstock

Razmisli o svojoj skincare rutini - koliko koraka ima, koje sve proizvode koristiš, koliko puta dnevno ih nanosiš i vidiš li rezultate? Ako si probala sve što se probati da, a ožiljci od akni i hiperpigmentacija je i dalje trn u oku, vrijeme je da svojoj koži pružiš malo drugačiju njegu.

Mikrodermoabrazija je kozmetički zahvat koji je u suštini uklanjanje starog sloja kože. Radi se o nježnom pilingu koji zahvaća samo površinski sloj kože, a razvijen je u Italiji 1985. godine. U zadnjih nekoliko godina ponovno je postao popularan, a mi smo istražili što je mikrodermoabrazija i kako se provodi .

Što je mikrodermoabrazija?

Idemo za početak rastaviti ovu riječ na njene proste faktore da vidimo o kakvom je postupku riječ:

  • Mikro: izrazito maleno
  • Dermo: koža
  • Abrazija: od latinskog abradere, strugati

Iz ovog možemo vidjeti da je riječ o postupku koji se radi na koži gdje se na neki način struže kože, ali izrazito malenim alatima. Specifičnije, mali uređaj nalik na marker prislanja se uz kožu i time uklanja površinski ("mrtvi") sloj kože. Može se provoditi na licu ili vratu, neovisno o dobi osobe, vrsti kože ili godišnjem dobu.

Prije nego što se naručiš na termin, moraš biti svjesna da ipak postoje određena kožna stanja koja onemogućuju provođenje ovog tretmana.

Kandidat si za mikrodermoabraziju ako imaš:

  • hiperpigmentaciju ili neujednačen ton kože
  • proširene pore
  • blage ožiljke od akni
  • površinska oštećenja od sunca
  • grubu teksturu kože
Image
PRIRODNA NJEGA KOŽE

Koža ti se peruta? Imamo 7 recepata za prirodne pilinge za lice

Ipak, izbjegni tretman ili ga radi samo uz strog nadzor ako imaš:

  • aktivne akne (upaljene, gnojne)
  • otvorene rane ili ozljede na koži
  • ozbiljne dermatološke bolesti (psorijaza, ekcem u akutnoj fazi)
  • uzimaš jake retinoide zadnjih 6–12 mjeseci (rizik od ožiljaka)
  • vrlo osjetljivu ili tanku kožu (poput ekcema ili rozaceje)

Obavezno se prije prvog tretmana savjetuj s dermatologom koji će procijeniti stanje tvoje kože i odabrati najbolju metodu i intenzitet.

Moguće nuspojave nakon mikrodermoabrazije

Ako ti liječnik odobri mikrodermoabraziju, možeš se slobodno naručiti za prvi tretman. Postupak traje oko pola sata, ovisno o području koje se obrađuje i bezbolan je. Nakon tretmana, koža može biti roza, no vrati se u normalno stanje u roku od 24 sata.

Ono što također možeš očekivati nakon tretmana mikrodermoabrazije je:

  • blagi otok
  • povećana osjetljivost na sunce
  • povremene sitne modrice
  • osjećaj zatezanja ili suhoće kože

Na tržištu postoje i uređaji s kojima možeš sama kod kuće napraviti mikrodermoabraziju na gotovo svim dijelovima tijela. Maleni su i kompaktni, a nisu ni zahtjevni za korištenje. Svakako dobrodošao dodatak tvojoj beauty rutini, a preporučuje se serija od minimalno 4-6 tretmana mikrodermoabrazije uz pravilan aftercare nakon svakog.

Aftercare nakon mikrodermoabrazije

Nakon tretmana važno je da svoju kožu održavaš dobro hidratiziranom i da koristiš samo nježne proizvode za njegu kože. Također, izbjegavaj korištenje lokalnih lijekova za akne barem dva dana nakon tretmana kako bi koža imala priliku oporaviti se. Ne zaboravi štititi kožu kremom sa zaštitnim faktorom, jer je koža u nekoliko tjedana nakon tretmana osjetljivija na sunce i lako može biti oštećena.

Vrste mikrodermoabrazije

Iako je postupak gotovo identičan kod različitih tehnika ovog tretmana, razlikuju se po stupnju nježnosti kao i time što točno radi aparat. Ovo su tri metode koje postoje u salonima kod nas.

Kristalna mikrodermoabrazija

Ovdje se koriste fini kristali (npr. aluminijev oksid, magnezijev oksid, natrijev klorid ili natrijev bikarbonat) koji pod pritiskom aparata nježno ljušte površinski sloj kože (stratum corneum). Istovremeno, vakuum iz uređaja usisava stare stanice s kristalima, potičući cirkulaciju i obnavljanje kože. Tretman je bezbolan, a intenzitet vakuuma prilagođava se tvojoj osjetljivosti. Cijena se kreće oko 30 eura po tretmanu, a najčešće u paketu s ovom mikrodermoabrazijom idu i drugi tretmani.

Image
Foto: Pixabay

Dijamantna mikrodermoabrazija

Radi se slično kao kod kristalne, ali umjesto kristala koristi se glava prekrivena sitnim dijamantnim česticama. Prednost je u tome što nema rizika da kristali "odlete" u oko ili ih udahneš, pa je idealna za osjetljiva područja oko očiju i usana. I ovdje vakuum usisava mrtve stanice, a dijamanti nježno poliraju kožu. Postupak košta oko 35-40 eura po tretmanu.

Hidro (vodena) mikrodermoabrazija

Najnježnija varijanta, bez krutih čestica – aparat kroz mlaz vode uklanja površinski sloj kože dok vakuum istovremeno evakuira otopljene stanice i višak tekućine. Super je za izrazito osjetljivu i masnu kožu jer smanjuje pore i istovremeno ju njeguje hidratantnim mlazom. Nakon tretmana koža može biti kratko roza, ali je manja šansa za otok. Cijena tretmana ide do 100 eura po terminu.