NJEŽAN I UČINKOVIT

Što je bakuchiol? Svi pričaju o biljnoj alternativi retinolu

Bakuchiol je biljni sastojak koji se pokazao učinkovitim u borbi protiv starenja kože, a djeluje slično kao i retinol (derivat vitamina A), samo što je puno nježniji prema koži

Bakuchiol u njezi kože
Foto: Profimedia

U beauty industriji svako se malo pojavljuju hit sastojci koji navodno čine čuda za kožu, a posljednji u nizu je bakuchiol. Ovaj sastojak neobičnog naziva mnogi hvala stoga smo odlučili istražiti o čemu je riječ.

Image
NJEGA KOSE

Svi pričaju o minoksidilu - sastojku koji pospješuje rast kose

Bakuchiol je biljni sastojak koji se pokazao učinkovitim u borbi protiv starenja kože, a djeluje slično kao i retinol (derivat vitamina A), samo što je puno nježniji prema koži. Radi toga je idealan izbor za osobe s osjetljivim tipom kože i sve one čija koža ne reagira dobro na retinol.

Što je zapravo bakuchiol?

Mnogi ističu kako je bakuchiol biljna alternativa retinolu. Bakuchiol je prirodni aktivni sastojak koji se dobiva iz sjemenki i lišća biljke babchi (Psoralea Corylifolia), koja potječe iz Kine i Indije. U indijskoj i tradicionalnoj kineskoj medicini bakuchiol se koristi radi svojih ljekovitih svojstva, no tek je nedavno postao popularan i u zapadnom svijetu gdje ga se naziva "prirodnim retinolom" pa ga sve češće nalazimo u brojnim kozmetičkim proizvodima.

Bakuchiol ima antioksidativno djelovanje i protuupalna svojstva i smatra se da je jednako učinkovit kao i dobro poznati retinol kada govorimo o borbi protiv starenja kože.

Kako djeluje bakuchiol?

Bakuchiol se često uspoređuje s retinolom zbog sličnih svojstava. Vjeruje se da može potaknuti proizvodnju kolagena, a ovo su neke od glavnih prednosti bakuchiola za kožu:

  • Poboljšava elastičnost kože
  • Ublažava vidljivost sitnih bora
  • Kožu čini čvršćom i zategnutijom
  • Sprečava upala
  • Pomaže kod akni i nepravilnosti na koži
  • Štiti kožu od oštećenja uzrokovanih vanjskim utjecajima
  • Može smanjiti hiperpigmentacijske mrlje.

Koja je razlika između bakuchiola i retinola?

Bakuchiol i retinol imaju mnoge sličnosti što se tiče toga kako djeluju na kožu, ali se po sastavu razlikuju. Retinol se već desetljećima koristi kao jedan od glavnih sastojaka u anti-age kozmetici, a njegovi su pozitivni učinici i znanstveno dokazani. Ključna razlika između ova dva sastojka je u tome da je bakuchiol puno nježniji prema koži te, za razliku od retinola, ne izaziva crvenilo, suhoću i iritacije stoga je prikladan i za osjetljivu kožu.

Još jedna od važnijih prednosti bakuchiola naspram retinola je to što kožu ne čini osjetljivom na sunce već sasvim suprotno - štiti je od oštećenja koja uzrokuju sunčeve zrake. S druge strane, retinol treba koristiti s oprezom, osobito u ljetnim mjesecima, jer čini kožu fotoosjetljivijom i podložnijom zračenjima. U tom slučaju, bakuchiol je odlična zamjena. Biljnog je podrijetla i prikladan je za sve, a smiju ga koristiti i trudnice i dojilje.

Image
Foto: Pexels

Kad je riječ o učincima za kožu, pokazalo se da retinol i bakuchiol djeluju jako slično. Oba sastojka pomažu kod bora, hiperpigmentacijskih mrlja i nepravilnosti na koži. Prema tome, bakuchiol je jednako moćan, ali puno nježniji sastojak u usporedbi s retinolom.

Kako se koriste proizvodi s bakuchiolom?

Ovaj biljni sastojak postaje sve popularniji u industriji ljepote stoga se danas može pronaći u kozmetičkim proizvodima brojnih beauty brendova. Najčešće ga nalazimo u serumima, uljima, kremama i maskama za lice.  Bakuchiol se dobro slaže s hidratantnim sastojcima poput skvalana, no preporuča se izbjegavati ga u kombinaciji s glikolnom kiselinom koja bi mogla oslabiti njegovo djelovanje.

S obzirom na to da je riječ o prirodnom i izrazito nježnom sastojku kojeg koža dobro podnosi, bakuchiol se može koristiti više puta dnevno ovisno o potrebama kože te u bilo koje doba dana jer kožu ne čini osjetljivom na sunce. Ne izaziva iritacije kože i pogodan je za sve tipove kože pa čak i osjetljivu.