MOŽEŠ IH NAPRAVITI SAMA

Najbolje maske za kosu: Otkrivamo prirodne recepte za sve tipove kose

Maske za kosu jedan su od najvažnijih tretmana za kosu. One štite kosu od stresa, a pomažu i u popravljanju već nastalih oštećenja te kosi daju zdrav izgled

maske za kosu
Foto: Shutterstock

Na izgled i stanje kose utječu brojni faktori, od genetike pa do stresa, a uz to je naša kosa svakodnevno izložena štetnim vanjskim utjecajima, kao i preparatima i načinu stiliziranja koje koristimo. Radi svega toga, kosa može postati suha ili djelovati beživotno pa su maske za kosu odličan dodatak haircare rutini.

Image
HIT S TIK TOKA

Isprobali smo hit proizvode za kosu: Jesu li nam potrebni pilinzi za vlasište kose?

Da bi nam kosa bila zdrava i bujna, proizvodi koje koristimo za pranje i njegu izuzetno su važni. Maske za kosu preporučuju se svima, bez obzira na tip kose. Prirodne odnosno DIY maske za kosu mogu pomoći kod brojnih problema s kosom, bilo da je riječ o suhoj ili pak masnoj kosi.

Zašto su maske za kosu važne i kako ih koristiti?

Maske za kosu jedan su od najvažnijih tretmana za kosu. One štite kosu od stresa, a pomažu i u popravljanju već nastalih oštećenja te kosi daju zdrav izgled.  Bilo da se radi o suhoj ili pak masnoj kosi, svakoj kosi treba kvalitetna njega. Maske za kosu osobito su važne kod oštećene kose jer dubinski hrane kosu i vraćaju joj sjaj.

Postoji više načina kako koristiti maske za kosu. Većina ih se nanosi prije pranja i šamponiranja kose. Maske se nanose na cijelu dužinu kose, zatim se ostave da djeluju neko vrijeme i potom se ispiru s kose. No, postoje i hidratantne maske za kosu koje se nanose nakon pranja i koje nije potrebo ispirati, a one se najčešće preporučuju osobama s jako suhom kosom.

Ovisno o sastojcima koje sadrže, neke maske na kosi se mogu ostaviti 15 minuta, a druge pak i preko noći. Nanošenje maski preporučuje se jednom u dva tjedna ili jednom mjesečno.

Prirodni recepti za maske za kosu

Iako se i u drogerijama mogu pronaći brojne kvalitetne maske za kosu, odličan izbor su i domaće maske za kosu koje možeš napraviti od prirodnih sastojaka koje zasigurno već imaš u svojoj kuhinji. Maske za kosu iz kućne radinosti njeguju kosu te, za razliku od komercijalnih proizvoda, ne sadrže nikakve štetne sastojke poput alkohola ili parabena. Uz sve to, povoljnije su od skupocjenih preparata iz trgovina.

Recepata za domaće maske za kosu ima mnogo i svakako ih vrijedi isprobati jer uistinu čine razliku u izgledu kose. U nastavku donosimo nekoliko odličnih recepata za najbolje prirodne maske za kosu koje mogu pomoći kod brojnih izazova s kosom – bilo da je riječ o kosi kojoj nedostaje sjaja ili pak onoj koja se previše masti.

Maske za suhu kosu

Suha kosa je bez sjaja i djeluje beživotno pa joj treba hranjiva maska za kosu koja će je dubinski nahraniti. Lako se oštećuje i puca. Suhoj kosi odgovarat će sastojci poput banane, meda, avokada i maslinovog ulja.

Maska s avokadom: vilicom zgnječi pola avokada, žlicu banane, nekoliko žličica jogurta i med. Nanesi na kosu i ostavi da djeluje oko pola sata, a zatim isperi kao i obično.

Maska s maslinovim uljem: pomiješati 5 žlica maslinovog ulja s 2 jaja. Dobro utrljati u kosu. Onda zamotati kosu plastičnom folijom ili kapom za tuširanje. Ostavite 15 minuta i nakon toga dobro isprati.

Maska s bananom: napravi masku za kosu tako da izmiksaš u blenderu bananu s jajem, tri čajne žlice meda, tri čajne žlice mlijeka i pet čajnih žlica maslinovog ulja. Umasiraj smjesu na kosu i vlasište, i ostavi da odstoji pola sata prije nego što kosu opereš šamponom.

Maska od meda i maslinovog ulja: pomiješaj 2 žlice meda sa 3 žlice maslinovog ulja. Dobro utrljaj u kosu. Pokrij kosu s plastičnom folijom ili kapom za tuširanje. Nakon 15 minuta operi kosu šamponom i dobro isperi.

Maska za masnu kosu

Za masnu kosu karakteristično je prekomjerno lučenje sebuma zbog čega kosa postaje masna, gubi svoj sjaj i lako se prlja. Idealan izbor za masnu kosu su sastojci poput limuna, ulja čajevca, jabučnog octa i sode bikarbone.

Maska s limunom: iscijedi sok od dva limuna, dodaj malo vode i umasiraj u vlasište. Ostavi da djeluje na kosi 20 minuta i zatim operi kosu kao i inače.  

Maske za sve tipove kose

Aloe vera: pomiješaj dvije žličice aloe vera gela s medom i malo kokosovog ulja. Umasiraj u kosu i ostavi da djeluje oko 25 minuta, a zatim operi kosu kao i inače. Ova maska dubinski hidratizira kosu.

Cimet: žličicu cimeta pomiješaj s malo kokosovog ulja i nanesi na razdjeljak i na korijen kose. Dobro umasiraj  i ostavi da djeluje oko 40 minuta. Nakon toga operi kosu. Ova maska pomaže kod opadanja kose. Jača kosu i čini je zdravijom.

Šećer i med: pomiješaj šećer s medom, kokosovim i bademovim uljem, a zatim nanesi na vlasište i dobro umasiraj. Ostavi da djeluje oko 5 minuta i zatim isperi. Ova maska služi kao piling i savršen je izbor za detoks vlasišta.

Maske za njegu ispucalih vrhova

Vrhovi kose se mogu oštetiti jakim šamponima ili toplim zrakom iz sušila za kosu. Slijedi nekoliko recepata za njegu vrhova kose.

Maska od jaja i maslinovog ulja: Napravite pakung tako da pomiješaš jedan žutanjak u smjesu od 2 žlice maslinovog ulja i žličicu meda. Dobro umasiraj u kosu i onda stavi na glavu kapu za tuširanje te ostavi pola sata. Nakon toga kosu dobro isprati.

Maska od maslinovog ulja: kosu i vlasište izmasiraj toplim maslinovim uljem i onda stavi na glavu kapu za tuširanje te ostavi preko noći ili 8-10 sati. Nakon toga kosu dobro isperi.

Maska od papaje: pakung od papaje je odličan za prirodnu njegu ispucalih vrhova. Oguli zrelu papaju i očiste sjemenke, a zatim je usitni u blenderu. Dodaj pola šalice jogurta i dobro utrljaj na vlasište i kosu. Operi toplom vodom nakon 30 minuta.