Mudro biraj

Zaboravi gladovanje: 10 načina kako smršavjeti bez dijete

Mršavljenje ne mora nužno biti patnja. Štoviše, možeš ga provesti, a da pritom niti jednom ne osjetiš glad. U nastavku pročitaj kako

pexels-andrea-piacquadio-3811663.jpg
Foto: Pexels

Htjela, ne htjela s približavanjem ljeta sve češće razmišljaš o tome da se riješiš onih pet kilograma viška koji ti se drže za stražnjicu, bedra i trbuh još od Božića, no jedino što po tom pitanju uspijevaš napraviti je petkom nakon ručka čvrsto odlučiti da si od ponedjeljka na dijeti.

Za vikend si daješ još malo oduška pa u ponedjeljak krećeš strogo - ništa slatkiši, ništa kruh, ništa tjestenina, samo lešo, samo povrće i sve to samo na pola tanjura. Znajući što te čeka, u nedjelju jedeš kao da ti je to zadnji obrok pa u sebe trpaš i hamburger i krumpiriće i pola njegove pizze i svoj sladoled i njegovu kremšnitu. U ponedjeljak se budiš gladna, a kad si gladna teško je racionalno razmišljati. Onu čvrstu odluku o dijeti čvrsto prebacuješ s doručka na ručak i u pekarnici kupuješ hrenovku u lisnatom i savijaču s višnjama. Nakon doručka si sita i jedva čekaš ručak da započneš dijetu...


Umjesto da samu sebe zavaravaš i gomilaš kilograme, zaboravi na odricanja od hrane te mršavljenju pristupi iz drugog ugla. U nastavku ti donosimo deset načina kako skinuti kilograme bez gladovanja.

Image
Izvor je vrijednih nutrijenata

Znaš li zašto je maslinovo ulje tako dobro za tvoje zdravlje?

Image
Foto: Pexels

Ne preskači doručak

"Studije su pokazale da ljudi koji redovito doručkuju imaju niži indeks tjelesne mase, bolju koncentraciju i učinkovitiji su kroz dan od onih koji preskaču doručak", kaže za Webmd.com nutricionistkinja Elizabeth Ward. Mnogi misle da će preskakanjem doručka smanjiti dnevni unos kalorija, no ova praksa najčešće završava tako da pojedeš i više hrane, no što si mogla zamisliti. Stoga, ne preskači doručak. Odličan izbor za prvi obrok u danu su zobene pahuljice s voćem i orašastim plodovima.

Zaključaj kuhinju noću

Ako nemaš vrata na kuhinji, zaključaj hladnjak. Postoji šala da svjetlo u hladnjaku služi kako bi noću vidjela što jedeš, no nemoj je shvatiti ozbiljno. Ponoćni zalogaji najgore su što možeš napraviti svome tijelu kad je riječ o kilogramima. "Nakon večere popij šalicu čaja, pocuclaj tvrdi bombon ili uživaj u šalici domaćeg voćnog jogurta, a nakon toga operi zube i pozdravi se s hranom do doručka", savjetuje za spomenuti portal nutricionistkinja Elaine Magee, autorica knjige Comfort Food Makeovers.

Image
Foto: Pexels

Pametno biraj pića

Zaslađena i gazirana pića obiluju kalorijama, ali i izazivaju glad te ne utažuju žeđ, što bi napitku trebala biti prva zadaća. Zaboravi na njih. Pij vodu, nezaslađene čajeve i prirodne voćne sokove, no s posljednjima ne pretjeruju jer sadrže šećer. Ako ne voliš običnu vodu, "začini" je kriškom limuna ili napravi limunadu. Osjetiš li glad, utaži je povrtnim sokom umjesto čvrstog obroka. Također, budi oprezna s alkoholnim pićima jer imaju puno kalorija. Dobar izbor je čaša crnog vina nakon ručka ili večere, ali ne svaki dan.

Image
Foto: Pexels

Voće i povrće

Opkskrbi se svježim povrćem i voćem jer će te zasititi, a imaju malo kalorija. Kad pripremaš obroke, smanji količinu mesa na tanjuru, a povećaj količinu povrća, kako onog termički obrađenog, tako i onog koje ćeš pripremiti na salatu. Dobra je taktika i obrok početi povrćem pa nastaviti mesom kada si već pomalo sita. Voće i povrće jedi i u međuobrocima. Grickaj celer, mrkvu, jedi sezonsko voće kada osjetiš potrebu za šećerom.

Image
Foto: Pexels

Žitarice

Izbaci iz kuhinje rafinirane žitarice i zamijeni ih cjelovitim. Na taj način osigurat ćeš organizmu dovoljno vlakana koja su bitna za probavu, a i dulje ćeš ostati sita kada pojedeš obrok koji sadrži smeđu rižu, integralnu tjesteninu ili kruh od cjelovitih žitarica. Također, uvrsti u prehranu mekinje i učinit ćeš uslugu svojim crijevima.

Image
Foto: Pexels

Kontroliraj situaciju

Ovo je jednostavna taktika koju bi trebala koristiti svaki put kada želiš usvojiti neku zdravu naviku ili se disciplinirati. Vladaj situacijom. Primjerice, predvidi što bi te sve moglo udaljiti od cilja ("zaboravljeni" slatkiši po ladicama, majoneza u hladnjaku, obiteljske proslave). Nezdravu i visokokaloričnu hranu zamijeni zdravim verzijama, a obiteljskim proslavama ili nekim drugim događanjima na kojima su obvezne slastice, doskoči tako što ćeš napraviti mjesta za pokoji kolač, na način da ćeš par dana ranije izbjegavati slatko u potpunosti.

Image
Foto: Pexels

Smanji porcije

Čak i ako samo smanjiš porcije za deset do 20 posto, već si puno učinila i vidjet će se na vagi i na garderobi. Neka ti mjera bude tvoja šaka. To je maksimum koji bi trebala po obroku pojesti. Naručuješ li na poslu hranu podijeli je s kolegicom ili pojedi u dva obroka. Obroke serviraj na manjim tanjurima kako bi zavarala mozak. Neće osjetiti da su porcije manje i ti ćeš i dalje u potpunosti uživati u jelu.

Image
Foto: Pexels

Hodaj

Što pojedeš trebaš i potrošiti - vrlo jednostavno. Nabavi pedometar i odredi 10000 koraka kao dnevni cilj. Pridržavaj se plana i ubrzo ćeš vidjeti rezultate, a oni se ne odnose samo na gubitak na kilaži, već i bolje raspoloženje. Sada je pravo vrijeme da se počneš rekreirati. Temperatura je savršena, a dani duži. Sve što trebaš je udobna obuća i dobro društvo kako ne bi uzmanjkalo motivacije.

Image
Foto: Pexels

Jedi proteine

Neka svaki tvoj obrok i međuobrok sadrži proteine. Na taj način osigurat ćeš da se dulje osjećaš sito i u konačnici konzumirati manje hrane, a da to nećeš ni osjetiti. Primjerice, za međuobrok pojedi jogurt ili šaku orašastih plodova ili bananu. Za doručak pojedi dvije kriške kruha s maslacem od kikirikija ili avokado namazom. Stručnjaci savjetuju jesti više manjih porcija kroz dan jer ćeš na taj način stabilizirati razinu šećera u krvi i izbjeći napadaje gladi i umora.

Image
Foto: Pexels

Prebaci se na light verzije

Ovdje ne mislimo na light verzije visokoprocesuiranih proizvoda koji obiluju umjetnim zaslađivačima i različitim sastojicima kojima ne možemo ni izgovoriti naziv. Mislimo na niz sitnih odluka koje ćeš donijeti dok pripremaš hranu u svojoj kuhinji. Primjerice, umjesto majoneze, koristit ćeš senf, umjesto kupovnih namaza i umaka, napravit ćeš namaz od humusa ili umak od rajčice, umjesto pomfrita u pećnici ćeš ispeći batat ili krumpir s vrlo malo ulja. Na ovaj način smanjit ćeš unos kalorija i povećati kvalitetu svoje prehrane.

Image
Foto: Pexels