"Comfort food“ iliti hrana za ugodu su ona jela koja nam bude osjećaj sigurnosti, nostalgije i uz koja smo sentimentalno vezani. To su obično pomalo nezdrava, ali iznimno ukusna tradicionalna jela nekog podneblja u kojima smo uživali u djetinjstvu, a sada im se u odrasloj dobi uvijek rado vraćamo. S obzirom na tu definiciju, „comfort food“ bismo mogli opisati i kao bakinu kuhinju, tj. kuhinju uz koju automatski asociramo samo lijepa i ugodna sjećanja.
Prvi puta je termin "comfort food" skovan 1966. i to u psihološkoj studiji koja je objašnjavala potrebu odraslih osoba da u trenucima stresa posegnu za kaloričnom, ukusnom hranom iz djetinjstva koja im vraća osjećaj stabilnosti i sigurnosti.
Kako određene namirnice i sastojci u hrani našem mozgu i tijelul šalju impulse da smo sretni, luči se hormon serotonin, pa moramo biti oprezni s konzumiranjem ovakve hrane, jer ona lako može prerasti u ovisnost. Ipak, tijekom zimskih mjeseci, a osobito ove turbulentne godine, dopušteno nam je uživanje u malo više masne i zasitne hrane u odnosu na ostatak godine. Baš zato smo ti pripremile 5 recepata koji će zagrijati i tvoju dušu i tijelo, a zasigurno ćeš u njima i iznimno uživati. Svi ovi recepti spadaju u istinsku kategoriju "comfort fooda".
Domaće štrukle
Sastojci:
- 500 g glatkog brašna
- 1 jaje
- 250 g svježeg sira
- 200 ml kiselog vrhnja
- Sol
Priprema:
Najprije sjedini sve suhe sastojke i dobro ih izmiješaj. Nakon toga, dodaj mokre sastojke i zamijesi tijesto koje treba biti mekano i blago ljepljivo. Tijesto podijeli na dva dijela, oblikuj kuglice i stavi ih u posude prelivene uljem, tako da ulje potpuno pokrije tijesto. Pokrij posude folijom i ostavi tijesto da se odmori – ako si u žurbi, dovoljno je 30 minuta, no možete ga ostaviti i u hladnjaku preko noći, pa ga razviti idući dan. Ostavi da odmori 30 minuta, a zatim razvaljaj. Punite sirom i vrhnjem, preklopite i pecite na 180°C dok ne porumeni.
Zapečeni makaroni sa sirom
Sastojci:
- 500 gr makarona
- 4 žlice maslaca
- 4 žlice brašna
- 2,5 dcl mlijeka
- 2,5 dcl vrhnje za kuhanje
- 2-3 čaše naribanog sira
- sol,papar
Priprema:
Skuhaj makarone, kad su skuhani operi ih mlakom vodom da se ne zalijepe dok spremaš sos. Na rastopljenom maslacu dodaj brašno i proprži dok zamiriše par minuta, onda dodaj mlijeko i vrhnje, kuhaj kratko sa stalnim mješanjem da se malo ukuha, isto par minuta. Zatim dodaj naribani sir, mješaj dok se ne rastopi i zgusne, dodaj sol i papar, pa stavi unutra makarone, izmiješaj i posluži toplo.
Pileća juha s rezancima
Sastojci:
- 2 žlice maslaca ili maslinovog ulja
- 1 veći luk
- 4 režnja češsnjaka
- 3 rebra celera
- 3 već mrkve
- 2 lista lovora
- 1/2 žličice majčine dušice (suhe)
- 500 g pilećih prsiju
- 2 l pilećeg temeljca
- sol i papar
- 200 g sviježe tjestenine sa jajima
Priprema:
U posudi za kuhanje otopi maslac i dodaj nasjeckane i očišćene mrkve celer, luk i usitnjeni češnjak. Sve prodinstaj uz povremeno miješanje. U međuvremenu u 1 litru temeljca stavi pileća prsa i kuhaj oko 20 minuta, a ostatak temeljca uspi u dinstano povrće i dodaj lovor i majčinu dušicu, smanji vatru i kuhaj sve poklopljeno 20 min. Nakon 20 min, piletinu izvadi iz temeljca i prebaci na dasku za rezanje, a temeljac od kuhanja piletine dodaj u povrće i nastavi sve kuhati na lagano.
Piletinu natrgaj na manje komade uz pomoć dvije vilice , pa je dodaj u juhu skupa sa tjesteninom. Onda sve posoli i popapri i nastavi kuhati dok se tjestenina ne skuha 3-4 min. Gotovu juhu skini sa vatre i izvadi lovorove listove, razlij u zdjelice ili tanjure i pospi sa sjeckanim peršinom.
Domaći hamburger
Sastojci (za 4 hamburgere):
- 500 g mljevene govedine (po mogućnosti kombinacija mesa s malo masnoće za sočnost)
- 1 mali luk (sitno nasjeckan)
- 1 češanj češnjaka (sitno nasjeckan)
- 1 jaje
- 2 žlice krušnih mrvica (po potrebi)
- Sol i papar po ukusu
- 1 žličica senfa
- 1 žličica mljevene paprike
- Ulje za prženje ili grill
Za posluživanje:
- 4 peciva za hamburger
- Listovi zelene salate
- 4 kriške sira (po želji)
- Rajčica (narezana na kolutove)
- Kiseli krastavci (narezani na ploške)
- Majoneza, kečap ili senf (po ukusu)
Priprema:
- Priprema mesa: U velikoj zdjeli pomiješajte mljevenu govedinu, sitno nasjeckani luk i češnjak. Dodajte jaje, krušne mrvice, senf, mljevenu papriku, sol i papar. Sve dobro izmiješajte dok se sastojci ravnomjerno ne sjedine. Ako je smjesa previše mekana, dodajte još malo krušnih mrvica.
- Oblikovanje pljeskavica: Podijelite smjesu na četiri jednaka dijela i oblikujte pljeskavice. Svaka bi trebala biti oko 1,5 cm debljine. Pazite da budu malo šire od peciva jer će se malo smanjiti prilikom pečenja.
- Pečenje: Na zagrijanoj tavi ili roštilju, uz dodatak malo ulja, pecite pljeskavice na srednje jakoj vatri 3-4 minute sa svake strane (ovisno o debljini), ili dok ne postignu željeni stupanj pečenja. Ako volite sir u hamburgeru, stavite krišku sira na pljeskavicu posljednju minutu pečenja kako bi se lagano otopio.
- Priprema peciva: Dok se pljeskavice peku, možete prepoloviti peciva za hamburger i lagano ih prepeći na tavi ili roštilju, kako bi dobila hrskavu koricu.
- Sastavljanje hamburgera: Na donju polovicu peciva stavite list zelene salate, pečenu pljeskavicu (sa sirom po želji), kolutove rajčice, kisele krastavce i prelijte majonezom, kečapom ili senfom. Poklopite gornjom polovicom peciva.
- Posluživanje: Poslužite toplo uz pomfrit ili neku drugu prilog po želji.
Krem juha od bundeve
Sastojci:
- 1 bundeva
- 2 krumpira
- 1 glavica luka
- Sol, papar, vrhnje
Priprema:
Skuhajte bundevu, krumpir i luk, zatim ih izmiksajte. Dodajte začine i malo vrhnja za bogatiju teksturu.
Hrskava pohana piletina
Priprema:
Odvoji batak od karabatka. Prsa nareži na tanje odreske (ovisno o veličini na 4-6 manjih odrezaka). Prelij sa malo ulja, začini, promiješaj i ostavi da malo odstoji. Nasjeckati sitno kikiriki i pomiješati ga sa prezlom. Umutiti jaja. Komade piletine uvaljaj u jaja pa u prezlu s kikirikijem i onda prži na vrućem ulju do zlatno žute boje. Tako prženu piletinu slaži na pleh i zapeci u prethodno zagrijanoj pećnici oko 45 minuta na 200 stupnjeva.
Sastojci:
- 2 komada pilećih bataka
- 1 komad pilećih prsa
- 3 jaja
- 100 gr slanog prženog kikirikija
- 100 gr prezli (krušnih mrvica)
- 2 dl ulja za prženje
- malo soli, papra i vegete
Domaći gulaš s povrćem
Sastojci
- 500 g junećeg mesa (narezano na kockice)
- 2 glavice luka (sitno nasjeckane)
- 3 češnja češnjaka (sitno nasjeckana)
- 2 mrkve (narezane na kolutiće)
- 2 paprike (narezane na trakice)
- 2 krumpira (narezana na kockice)
- 1 konzerva rajčice (ili 2 svježe rajčice narezane na kockice)
- 1 žlica mljevene crvene paprike
- 1 žličica ljute paprike (po želji)
- 2 lovorova lista
- Sol i papar po ukusu
- 1 žličica kima
- 1 l povrtnog ili mesnog temeljca
- Ulje za prženje
Priprema:
- Priprema mesa: U velikoj posudi zagrijte malo ulja i dodajte kockice mesa. Pržite ih na visokoj temperaturi dok ne dobiju lijepu zlatnu boju sa svih strana. Zatim izvadite meso iz posude i ostavite ga sa strane.
- Pirjanje povrća: U istoj posudi dodajte nasjeckani luk i češnjak. Pirjajte dok luk ne omekša i postane staklast. Dodajte mljevenu crvenu papriku i kratko je zapecite s lukom kako bi pustila svoju aromu.
- Dodavanje povrća: Dodajte mrkvu, papriku i rajčicu u posudu te promiješajte. Vratite meso natrag u posudu i dobro sve sjedinite.
- Začini i temeljac: Dodajte lovorove listove, kim, sol, papar i po želji malo ljute paprike. Prelijte sve temeljcem tako da pokrije sastojke.
- Kuhanje: Kuhajte gulaš na laganoj vatri otprilike 1,5 do 2 sata, povremeno miješajući. Nakon sat vremena, dodajte kockice krumpira i nastavite kuhati dok krumpir i meso ne omekšaju.
- Posluživanje: Gulaš poslužite vruć, uz svježi kruh ili žlicu kiselog vrhnja za dodatnu kremoznost.