TAJNE SAVRŠENE PIZZE

5 trikova kako da ti domaća pizza ispadne kao iz krušne peći

Izrada savršene pizze kod kuće umijeće je koje dolazi s vremenom. Sitnice čine razliku pa smo izdvojile nekoliko savjeta profesionalaca. Oni bi te mogli dovesti do domaće pizze (skoro) kao iz krušne peći

profimedia-0295627116.jpg
Foto: Profimedia.hr

Brzinski izradiš tijesto ili kupiš gotovo, pripremiš sastojke, 'nabacaš' ih i staviš u pećnicu. I to je to, pizza je spremna? Ipak nije! Svi oni koji su se barem jednom okušali u izradi pizze kod kuće, znaju da sitnice čine razliku. Iako su mnogi uvjereni da ništa ne može nadmašiti pizzu iz krušne peći, mi smo pak uvjerene da možeš postati prava majstorica čak i ako imaš samo pećnicu. Ključ je u tijestu, ali i odabiru sastojaka te dobrom balansu umaka, odnosno pelata.

Image
Mamma Mia - Che Pizza!

Domaća pizza - najčešće greške koje trebamo izbjeći

Dva chefa – Josh Archibald i Stephen Chavez za portal Insider podijelili su male tajne savršene domaće pizze. Isprobaj ih u praksi što prije i razveseli obitelj i goste. Rijetko tko će ostati ravnodušan na ovaj tvoj specijalitet!

POGLEDAJ VIDEO: Brzinski recept za galette s gljivama

Ključ je u tijestu

Sve počinje od dobrih temelja. U posudi pomiješaj glatko i oštro pšenično brašno ili, još bolje, koristi pšenično brašno tip 00. Tijesto za pizzu može se raditi s više vrsta brašna, ali pripazi na to da ih barem dva sata prije izrade tijesta držiš na sobnoj temperaturi. Kombiniraš li različite vrste brašna, važno je da ti barem jednu trećinu čini obično bijelo pšenično brašno jer će se zahvaljujući njemu tijesto podići. Nadalje, koristiti možeš svježi ili suhi kvasac, a onda tijesto dobro izmijesi kako bi postalo dovoljno elastično. Najbolje ga je ostaviti da stoji najmanje trideset minuta jer bi i konačni rezultat mogao biti bolji.

Zatim ga valjaj valjkom ili rukama koje si prethodno namastila maslinovim uljem. Kućni pizza majstori vole koristiti malo maslinovog ulja – to je ta sitnica koja čini razliku. Po želji razvlači i formiraj pizzu u krug ili kvadrat ovisno o tome gdje ćeš je peći. To može biti papir za pečenje ili pleh.

Ne pretjeruj s umakom i nadjevom

OK, tijesto je spremno, a sad je vrijeme za nadjev. Previše vodenastog umaka ili općenito previše umaka samo će natopiti pizzu, a isto vrijedi za korištenje više od pet različitih sastojaka. Važno je da te sastojke prethodno držiš na sobnoj temperaturi te da imaš na umu da je najbolje koristiti pasiranu rajčicu ili rajčicu iz konzerve. Ipak, tad ćeš ju trebati procijediti kako bi se riješila tekućine. U svakom slučaju, nastoji izbjeći kečap. Zatim slijedi 'posipanje' sastojaka po tijestu. Prije pečenje stavi šunku, gljive i onu salamu koju je adekvatno zapeći. Sastojci poput pršuta, feferona i bosiljka stavljuju se nakon. A sir?

Image
Foto: Pexels

Koristi kombinaciju sireva

Važno je koji sir koristiš. Chef Josh Archibald savjetuje kombiniranje mozzarelle za pizzu i cheddara za bolji okus i sjajnu boju. Odabereš li sir jačeg intenziteta, pomiješaj ga s mozzarellom da bi uravnotežila topljivost. Kad se pizza ispeče, možeš posipati dodatni chedder – tako barem radi Archibald. Ukratko, iako neki sav sir stavljaju odmah, naša je preporuka da dio pripremljene količine sira (mozzarelle) pospeš par minuta prije kraja pečenja. Dakle, dio prije pečenja, dio tijekom.

Kratko peci

Pizza se u pećnici peče kratko, između osam i deset minuta na temperaturi od 250 stupnjeva. Tako ćeš dobiti hrskav i sočan obrok. Uvijek je stavljaj na najnižu rešetku s ventilacijom. Da je pizza gotova, znat ćeš po zlatnoj boji i rastopljenom siru.

Image
Foto: Unsplash

Dodaj bosiljak

Sad je vrijeme za dodavanje završnih sastojaka. Bosiljak bi pizzi mogao dati aromu i onaj 'final touch'. Rikola također dobro funkcionira želiš li nakon pečenja pizzi dodati malo svježine i zelene note. Ipak, chef Stephen Chavez odlazi stepenicu dalje pa bosiljak koristi kao bazu na pizzama s piletinom ili morskim plodovima. To joj daje novu, drugačiju aromu.

Osim bosiljka i rikole, na kraju možeš fofati i drugo svježe začinsko bilje poput vlasca ili origana. Možeš dodati malo soli i maslinovog ulja. To bi, u kombinaciji sa savršenim nadjevom, trebalo pojačati okus. Za prste polizat'!

Zanimaju li te detaljnije upute za sjajnu domaću pizzu, provjeri recepte koje smo ovdje izdvojile. Ovi su savjeti samo nadogradnja već postojeće vještine.