Zdravlje nam je svima prioritet, no želimo li biti zdravi, u svoju svakodnevnu rutinu trebamo uvesti određena pravila i navike. Zdrava prehrana, fizička aktivnosti i mentalna higijena najvažniji su preduvjeti za dobro zdravlje.
Neki su ljudi uvijek energični, puni elana i visokomotivirani, a drugima pak uvijek nedostaje energije. Dnevna rutina koju imamo i navike kojih se držimo uvelike mogu utjecati na našu svakodnevicu.
Želiš li poboljšati svoje zdravlje i kvalitetu života općenito, u svoju rutinu uvedi ove zdrave navike.
Doručkuj
Svi već jako dobro znamo da je upravo doručak najvažniji obrok u danu pa ga ne bismo trebali preskakati. Doručak će ti dati snagu i energiju da kvalitetno započneš svoj dan i pokrenut će metabolizam. Za doručak je najbolje birati namirnice koje sadrže puno proteina i vlakana koji će te držati sitom do sljedećeg obroka. Studije su pokazale da oni koji redovno doručkuju ostvaruju puno bolje rezultate na poslu u usporedbi s onima koji preskaču doručak.
Pij puno vode
Hidratacija je ključna za dobro zdravlje, ali i za lijep i blistav izgled kože. Osim toga, pomaže i kod mršavljenja. Svakodnevno bi trebala popiti barem 8 čaša vode. Ponesi bočicu vode sa sobom kamo god pošla i izbjegavaj piti zaslađene sokove koji obiluju nezdravim kalorijama. Ako ti voda nije ukusna, uvijek je možeš začiniti kriškom naranče, limuna ili krastavca.
Pokreni se
Radiš li za računalom, svakih nekoliko sati ustani od stola i prošeći. Napravi vježbe istezanja i duboko diši ili izađi na svjež zrak. Samo 30 minuta hodanja dnevno može učiniti čuda za tvoje zdravlje i pozitivno utjecati na raspoloženje.
Isključi se
Često provjeravaš mailove i društvene mreže? Svi smo upali u tu zamku da neprestano moramo biti dostupni svima, ali u konačnici to nije dobro za naše mentalno zdravlje. Nakon završetka radnog vremena, nastoj što manje vremena provoditi za ekranom. Isključi internet i posveti se hobijima i aktivnostima koje voliš. Izađi van, pročitaj knjigu ili ispeci kolač. Izbjegavaj 'scrollati' po mobitelu prije odlaska na spavanje jer to može negativno utjecati na san.
Nauči nešto novo
Učenje novih vještina pomaže mozgu da ostane u dobroj formi. Upiši se na tečaj plesa ili pak kreni na radionicu kreativnog pisanja. Danas su i online dostupni mnogi zanimljivi tečajevi pa pronađi nešto što te zanima. Mentalni trening može usporiti znakove starenja i odgoditi učinke Alzheimerove bolesti.
Prestani pušiti
Pušenje je izuzetno grozna i vrlo štetna navika koja negativno utječe na ljudsko zdravlje, ali i na zdravlje svih onih koji se nalaze u blizini pušača. Odbaci cigarete i riješi se te štetne navike već danas.
Kvalitetno se naspavaj
Kvalitetan san vrlo je važan za dobro zdravlje i pozitivno utječe na raspoloženje, izoštrava pamćenje i fokus te pomaže kod učenja novih stvari. Dugoročno gledano, kvalitetan san snižava rizik od srčanih bolesti. Pobrini se da imaš zdravu rutinu spavanja i da spavaš svaku noć 7 do 9 sati. Za kvalitetan odmor najbolje je svaki dan ići na počinak i buditi se u isto vrijeme.
Izađi u prirodu
Samo nekoliko minuta na dnevnoj svjetlosti može povećati razinu D vitamina i pozitivno utjecati na zdravlje kostiju, srca i raspoloženje. Osim toga, provođenje vremena na svježem zraku pomaže nam da se maknemo od TV-a i računala. Umjesto gradskih ulica, uvijek biraj boravak u prirodi.
Održavaj ravnotežu
Ako si mlada i aktivna, dobra ravnoteža omogućiti će ti da izbjegneš ozljede. Ako pak si starija, pomoći će ti da ostaneš dulje aktivna i smanjit će šanse od pada i sloma kostiju. Bez obzira na dob, dobra ravnoteža važna je za tonus mišića, zdravlje srce i veće samopouzdanje. Odlične discipline za poboljšanje ravnoteže su joga i tai chi. Osim toga, pomaže bilo koja druga fizička aktivnost, pa čak i hodanje.
Razvijaj svoju svijest
Biti svjestan znači biti prisutan u trenutku i opažati stvari, ljude i događaje koji su oko nas. Znači živjeti u sadašnjosti. Meditacija pomaže kod razvijanja svijesti. Zaustavi se i pomiriši cvijeće ili samo uživaj u jutarnjim zrakama sunca, mirisu prve kave – to znači biti svjestan. Studije su pokazala da dobro razvijena razina svijesti smanjuje količinu stresa, ublažava bol i poboljšava raspoloženje. Istraživanja su potvrdila da redovna meditacija može promijeniti dijelove našeg mozga koji su povezani s emocijama, učenjem i pamćenjem. Čak i pranje suđa može biti dobro za tvoj mozak, ako to radiš pažljivo i svjesno.