Anemija je vrlo često stanje, posebno kod žena, a definira se smanjenim volumenom crvenih krvnih stanica čime se ograničava protok kisika u tijelu. Znakovi i simptomi se razlikuju od osobe do osobe, a nutricionistkinja Lisa Moskovitz kaže da mogu uključivati umor, osjetljivost na hladnoću, vrtoglavicu, razdražljivost, žudnju za hranom, eventualno otežano disanje, nepravilan rad srca ili glavobolju. Glavni krivac za ovo stanje? Nedostatak željeza, a zahvaljujući menstruaciji, žene su posebno osjetljive.
Ako misliš da bi mogla imati anemiju ili imaš neke od gore navedenih simptoma, bilo bi najbolje javiti se liječniku, ali možeš i "pojačati" svoju prehranu. "Važno je unositi namirnice bogate željezom, posebno ako je anemija dijagnosticirana. Samo povećanje željeza u prehrani može pomoći u boljem prijenosu kisika u tijelu", objašnjava Moskovitz za The Thirty. Iako živimo u vremenu kada znamo da je hrana lijek i može olakšati mnoge tegobe, vrlo je važno konzultirati se s liječnikom i nikada ne smijemo sami postavljati dijagnoze.
"Mnogo je uzroka iza anemije i mnogih drugih stanja koja mogu potaknuti slične simptome. Uz to, dodaci željeza neophodni su samo ako je dijagnosticiran nedostatak željeza ili anemija zbog nedostatka željeza. Dodaci se naravno trebaju uzimati nakon odobrenja liječnika", kaže Moskovitz.
U svakom slučaju, nema štete ako povećamo unos hrane bogate željezom. Zapravo nutricionisti mnoge od ovih namirnica preporučuju i zbog drugih dobrobiti, a ne samo zbog željeza. Iako neki od najboljih izvora željeza potječu od namirnica koje su životinjskog podrijetla (jaja, riba, nemasno meso i slično), postoji i puno biljnih opcija. U nastavku pročitaj koje je namirnice dobro uvesti u prehranu: