Smoothieji nisu uvijek dobra ideja, evo kada ih trebaš preskočiti

Smoothieji sadrže šećere i kiseline koji pridonose nepovratnoj eroziji cakline i potencijalnom propadanju zuba

Smoothieji nisu uvijek dobra ideja, evo kada ih trebaš preskočiti

Posljednjih godina svi uživaju u smoothiejima - od nas do najvećih holivudskih zvijezda. Reese Witherspoon, Kourtney Kardashian, Jennifer Aniston i Jessica Albasamo su dio slavnih dama koje obožavaju jutro započeti s ovim ukusnim napitkom (obično zelene boje), a često objavljuju i svoje recepte na Instagramu. No, stručnjaci ipak kažu da smoothieji nisu uvijek toliko zdravi kao što bismo mogli očekivati, ukazujući na rizike kao što su propadanje zuba i visok unos šećera.

Image

Loše si spavala i popila kavu na prazan želudac? To nije dobra ideja

Smoothie ili 100-postotni sok od voća ili povrća može nam pomoći da se držimo pet preporučenih obroka dnevno, ali važno je paziti na veličinu obroka od 150 ml dnevno (otprilike 80 grama voća). To je zato što se u njemu može vrlo lako konzumirati mnogo više voća nego kada ga jedemo u prirodnom obliku. Kada se u jednom napitku nalaze tri ili četiri porcije, "na kraju unesete veliku dozu šećera uz zdrave nutrijente, što može nanijeti više štete nego koristi", kaže nutricionistkinja Sophie Medlin za BBC Food.

Kada jedemo cijelo voće, šećer je zarobljen unutar biljnih staničnih stijenki i tijelo polako razgrađuje voće što dovodi do sporijeg oslobađanja šećera. Kad konzumiramo voće u napitku, šećer se već oslobodio staničnih stijenki i tako postaje "slobodni šećer". Svjetska zdravstvena organizacija kaže da bismo trebali ograničiti unos šećera jer može utjecati na zube i težinu. Zbog toga je izuzetno važno paziti na veličinu porcije, a smoothie računati samo kao jedan od obroka u danu.

Image


(Foto: Pixabay)

"Od svakog obroka koji sadrži puno šećera, poput smoothieja, možemo vrlo brzo ogladnjeti", kaže Medlin, jer se "šećer brzo apsorbira" za razliku od cjelovitih namirnica. Dodavanje proteina u smoothie usporit će probavu šećera i dulje ćemo biti siti. Slavna glumica Witherspoon u svoj smoothie dodaje maslac s orašastim plodovima i mljevene lanene sjemenke, a u bilo koji napitak mogu se dodati orašasti plodovi i sjemenke kao što su chia ili zobene pahuljice.

Smoothieji sadrže šećere i kiseline koji pridonose nepovratnoj eroziji cakline i potencijalnom propadanju zuba. "Ne radi se o količini šećera ili kiselini, već o učestalosti konzumacije što može uzrokovati probleme sa zubima", objašnjava zubna tehničarka Anna Middleton. Također savjetuje upotrebu ekološke prihvatljive slamke. Middleton još savjetuje ispiranje usta vodom nakon što popijemo voćni sok ili smoothie, ali kaže da bismo trebali izbjegavati pranje zuba nakon što pojeli ili popili nešto kiselo, poput voća.

Domaći smoothieji mogu se napraviti s višim udjelom vlakana i nižim udjelom šećera od pravih komada voća. Neki gotovi smoothieji sadrže značajan udio soka, "ima malo vlakana jer je kora uklonjena, a vlakna pomažu da dulje budemo siti", kaže Medlin. Važno je obratiti pažnju i na veličinu bočice jer će ona vjerojatno sadržavati više od preporučenih 150 ml. Medlin pije smoothie jednom ili dvaput tjedno: "Radim ih s miješanim smrznutim bobičastim voćem, keljom, krastavcima ili celerom, žlicom grčkog jogurta i vodom." Dalje jednostavno savjetuje pridržavanje preporučenih 80 grama voća dnevno, dodavanje proteina i za razrjeđivanje korištenje vode, a ne voćnog soka.

Mnogi ljudi smatraju da su smoothieji eliksiri, kaže nutricionistkinja Tai Ibitoye. Ali ona ipak savjetuje oprez, rekavši da čak i ako se pridržavamo svih navedenih stvari, zdrav izbor jednom dnevno neće poništiti nezdravu prehranu. Važno je kod svakog obroka paziti na uravnoteženost namirnica.