Vitamin D
Drugi naziv za ovaj važan hranjivi sastojak je "vitamin sunca", a pravo je pitanje koliko pomaže u održavanju zdrave tjelesne težine. "Iako postoji povezanost između pretilosti i niske razine vitamina D, još nije bilo istraživanja koja bi pokazala da će dodavanje vitamina D u prehranu potaknuti gubitak težine”, kaže Palinski-Wade. "No, jedna studija je otkrila da je dodatni vitamin D kod ispitanica koje su bili na dijeti dovelo do povećanja gubitka težine u usporedbi sa ženama koje su imale istu dijetu bez dodatnog vitamina", dodaje dalje. Druga istraživanja nisu bila toliko obećavajuća. Pregledom dvadeset studija zaključeno je da dodatak vitamina D nije promijenio indeks tjelsne mase ili opseg struka kod zdravih odraslih osoba.
No, vitamin D može direktno utjecati na raspoloženje što opet može utjecati na težinu, kaže dalje Palinski-Wade. To je zato što su niske razine vitamina D povezane s depresijom i poremećajem raspoloženja, a one mogu rezultirati povećanjem tjelesne težine.
Niže razine ovog vitamina također utječu na kvalitetu i količinu sna, a spavanje utječe na apetit i veći unos kalorija te veći rizik od dobivanja kilograma. Nakon svih ovih saznanja postavlja se pitanje treba li dodatno uzimati vitamin D? Prema Palinski-Wadeu, najbolji izvor vitamina D je sunčeva svjetlost, a dodatni izvori mogu uključivati obogaćene mliječne proizvode, gljive, jaja i masnu ribu. Tijekom zime se može uzimati i dodatak prehrani, ali prije toga je važno porazgovarati sa svojim liječnikom.