NAJVAŽNIJI OBROK

Evo što bismo zapravo trebali jesti za doručak

Studije su pokazale da su ljudi koji doručkuju općenito zdraviji, a oni koji ga preskaču često imaju lošiju prehranu te veću vjerojatnost za kronične bolesti

Što jesti za doručak
Foto: Pexels

Što jesti, a što izbjegavati za doručak?

Ako jedemo doručak, ključno je odabrati prave namirnice jer pogrešna hrana može pokvariti čitav dan koji je pred nama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„U idealnom slučaju, uravnotežen i zdrav doručak trebao bi sadržavati kombinaciju vlakana, dobrih masti i proteina”, kaže Ferguson. “Ove hranjive tvari zajedno usporavaju apsorpciju šećera u krvotok, što pomaže u održavanju osjećaja sitosti i osigurava ravnomjerno oslobađanje energije.”

Trebalo bi izbjegavati hranu s visokim udjelom nezdravih ugljikohidrata, poput slatkih pahuljica i tosta jer takve namirnice najčešće uzrokuju brze skokove razine šećera u krvi koji potom naglo pada što dovodi do pada energije i naglih promjena raspoloženja.

„Sve što sadrži rafinirane šećere ili jednostavne ugljikohidrate treba izbjegavati i treba imati na umu da većina kutija sa žitaricama za koje se tvrdi da su pune hranjivih tvari zapravo sadrži popise sastojaka koji govore drugu priču – uvijek čitajte etiketu,“ ističu stručnjaci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dobar izbor za doručak su namirnice kao što su jogurt ili kefir, omlet s jajima i povrćem, cjelovite žitarice, orašasti plodovi, sjemenke, bobičasto voće, avokado, dimljeni losos, itd. Konzumiranjem takve hrane za doručak mogu se izbjeći stalne fluktuacije razine šećera u krvi, pad raspoloženja i energije te iznenadni napadaji gladi.

Image
Foto: Pexels
2/3