Iako još nije ni srpanj, toplinski val zahvatio je Hrvatsku. Oni koji trenutno vrijeme provode uz obalu osvježenje mogu potražiti u moru, no što je s nama koji smo na svojim radnim mjestima na užarenom asfaltu? Preživjeti na 35 stupnjeva Celzijeva nije lako, posebice ako putuješ gradskim prijevozom, a na oprezu poglavito trebaju biti osobe osjetiljivog zdravlja.
Kako nesnosne temperature mogu utjecati na tvoju produktivnost, ali i zdravlje, dobro je znati prepoznati simptome toplinske slabosti i udara.
Sunčanica i toplinska slabost nije isto
I dok je sunčanica posljedica dugotrajnog izlaganja glave suncu te najviše zahvaća kožu, lice i potiljak, toplinska slabost nastaje uslijed dehidriranja. Takva će osoba pokazati iste simptome kao i kod sunčanice (smušenost, vrtoglavica, mučnina…), no može i povraćati, biti blijeda i jako oznojena, a u najgorem slučaju može se onesvijestiti. Zato je treba smjestiti u hladniju prostoriju te rashladiti. Najbolje ju je pozicionirati u ležeći položaj s blago podignutim nogama te joj gubitak tekućine nadomjestiti izotoničnim pićima ili kućnim pripravkom od litre vode.
U vodi rastopi pola čajne žlice kuhinjske soli i šest čajnih žlica šećera. Prati reakcije i stanje osobe i imaj na umu da toplinska slabost uglavnom ne dovodi u životnu opasnost.
No, ako joj se stanje ne poboljša u roku od pola sata, treba zvati hitnu pomoć ili primijeniti postupak prve pomoći.
Najgori i najozbiljniji stadij jest toplinski udar, koji bez adekvatne medicinske pomoći može ugroziti život. Jednostavno objašnjeno - u tom se slučaju dehidrirano tijelo prestaje hladiti znojenjem, a bez te funkcije organizam ne može regulirati temperaturu pa se pregrije.
Sad kad znaš kako prepoznati ova tri stanja, donosimo ti savjete kako preživjeti vrućine bez posljedica!