Vlakna nisu baš neka uzbudljiva tema, ali posljednje vrijeme puno slušamo o njima jer su izuzetno važan dio zdrave prehrane. Kako objašnjava stručnjakinja za prehranu i autorica Frances Largeman-Roth, vlakna su neophodna za dobru probavu i održavaju crijevnu mikrofloru zdravom i sretnom. Vlakna također pomažu u smanjenju rizika od kroničnih bolesti, uključujući rak, kardiovaskularne bolesti i dijabetes tipa 2 te održavaju dobre razine kolesterola.
Kratkoročne nuspojave prehrane s malo vlakana mogu biti vrlo neugodne. "Naravno, ako se ne unosi dovoljno vlakana može se pojaviti zatvor, a to svakako nije ugodan osjećaj", kaže Largeman-Roth za Well and Good. Svakodnevno bismo trebali unositi 25-35 grama vlakana, ali stručnjaci vjeruju da većina ljudi unosi puno manje vlakana.
"Nedovoljan unos vlakana gubitak je i zbog toga što hrana s visokim udjelom vlakana također ima puno različitih zdravih mikroelemenata i fitonutrijenata", kaže dr. Martin-Biggers. No postoje dvije velike zablude vezane za hranu bogatu vlaknima - da nema dobar okus i da izgleda "vlaknasto, a sve to nije istina. "Na primjer, avokado je pun vlakana, jedna šalica sadrži 10 grama. Također se nalaze u svježem voću poput jagoda, kruškama, povrću, cjelovitim žitaricama, grahu, mahunarkama, orašastim plodovima i sjemenkama", kaže dr. Martin-Biggers.
Zbog važnosti koja imaju vlakna dobro je znati na koje načine nam tijelo pokazuje da bismo trebali povećati unos, a sve možeš pronaći u nastavku.