Imaj mjeru

Blagdanska neumjerenost: Što se događa u tijelu kad se prejedemo?

S blagdanskim okupljanjima najčešće dolazi i prekomjerna konzumacija hrane i pića. Koliko god da ti sve izgledalo ukusno, bolje je imati granicu i znati kad treba stati. U nastavku saznaj što se događa u tvom tijelu kad se prejedeš

pexels-karolina-grabowska-5718027.jpg

Kad se prejedeš, želudac ti se širi poput balona

Kad jedemo, naš se želudac proširi do zapremnine od jedne litre. Iako je prazan želudac otprilike iste veličine (pretili ljudi nemaju dvostruko ili trostruko veće želuce), on je elastičan, i zato se širi. Tako 'prima' hranu, a kad unesen obrok prođe kroz probavni trakt, želudac se 'ispuše' poput balona, odnosno vrati u prvotnu veličinu. Pojedeš li previše, želudac će se rastegnuti iznad kapaciteta i dosegnut će zapremninu do dvije litre - što je kao da u pun balon svim silama želiš 'zapremiti' još zraka. Uslijed pretjeranog širenja, stvara se osjećaj pritiska, nelagode ili probadanja, posebice kad hrana prelazi u tanko crijevo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kratkoročno gledano, preveliki obrok može uzrokovati probavne smetnje i vjerojatno refluks kiseline što može biti vrlo neugodno", kaže dijatetičarka Lauren Harris-Pincus. Refluks kiseline možda ti je poznat - onaj kiseli okus ili peckanje nastaje u trenutku kad se želučana kiselina vraća u jednjak. To je posebno neugodno najedeš li se tik prije spavanja jer pun želudac narušava kvalitetu sna. S druge strane, jedenje prevelikih porcija iscrpit će ti energiju i poslati te u krevet, no teško da ćeš zaspati. Zašto? Zato što se organizam usredotočuje na probavljanje hrane.

Image
2/5