Ugljikohidrati su primarni izvor energije za ljudsko tijelo i jedan su od tri makronutrijenata uz proteine i masti. Bez njih nije moguć adekvatan rast i razvoj ljudskog tijela jer izvršavaju mnoge uloge u živim organizmima. Stoga ih možemo opisati kao gorivo za ljudsko tijelo. Zbog toga su kao takvi iznimno važni, a dijele se na jednostavne (monosaharide) i složene šećere (polisaharide).
Nekada su bili smješteni na samom dnu prehrambene piramide jer se smatralo da trebaju prevladavati u ljudskoj prehrani. Konzumacija ugljikohidrata preporučala se gotovo za svaki obrok. Novim znanstvenim spoznajama nutricionista, bitno je smanjen preporučeni dnevni unos ugljikohidrata. Sada se prednost daje voću i povrću.
Štetnost
Iako su ukusni i mogla bi ih jesti uz svaki obrok, ugljikohidrati, imaju određeni štetan utjecaj na tvoje zdravlje. Utječu na bolesti srca, pretilost i dijabetes. Treba napomenuti da nisu svi ugljikohidrati štetni i da ih nipošto nije opcija potpuno ih izbaciti iz prehrane, ali konzumiraj ih pametno. Biraj složene ugljikohidrate koji se nalaze u cjelovitim žitaricama jer će te oni držati siti dulje vrijeme bez praznih kalorija. Izbjegavaj jednostavne šećere koji se skrivaju u slatkišima i pekarskim proizvodima od bijelog brašna.
Koliko ih jesti?
Dnevna konzumacija ugljikohidrata ovisi o tvojoj trenutnoj težini, visini i dnevnoj tjelesnoj aktivnosti. Na primjer ženska osoba od 170cm i 60 kila s umjerenom tjelesnom aktivnošću treba oko 127 grama ugljikohidrata dnevno. To znači da ti je u danu optimalno pojesti tri kajzerice od heljdinog brašna ili pola jednog proteinskog kruščića kako bi zadovoljila potrebni dnevni unos.
Znamo da je teško odoljeti hrskavim pecivima, čokoladama i keksima, ali ne pretjeruj s unosom ugljikohidrata jer možeš osjećati ovih 5 simptoma koji ozbiljno mogu narušiti tvoju kvalitetu života.