Što se događa kada hrana padne na pod?
I Dawson i Schaffner proučavali su pravilo pet sekundi i što se događa kada različita hrana dođe u dodir s različitim površinama.
U studiji iz 2006. objavljenoj u Journal of Applied Microbiology, Dawson i drugi istraživači ispitali su utječe li duljina vremena koje je hrana bila u kontaktu s kontaminiranom površinom na prijenos bakterija u hranu. Testirali su tri vrste poda - pločice, drvo i tepih - kontaminirane salmonelom, te dvije vrste hrane: salamu i kruh.
Istraživanje je pokazalo da su najvažnija razina onečišćenja poda i vrsta površine. Tepih je dulje sadržavao više bakterija, ali se nije toliko prenosio na hranu; Porozna površina tepiha omogućila je bakterijama da uđu i ne stoje toliko na površini, rekao je Dawson.
Bakterije mogu živjeti na suhim površinama i do nekoliko tjedana, tako da je potencijal kontaminacije velik, objasnio je.
Schaffner je 2016. bio koautor studije objavljene u Applied and Environmental Microbiology Journalu koja je testirala lubenicu, kruh, kruh s maslacem i gumene bombone koji su padali na kontaminirani nehrđajući čelik, pločice, drvo i površine tepiha za manje od sekunde, pet sekundi, 30 sekundi i 300 sekundi. Istraživanje je pokazalo da se najviše bakterija prenosi na lubenicu, a najmanje na gumene bombone. Dulja izloženost bila je glavni čimbenik, ali kontaminacija se dogodila čak i u djeliću sekunde.
"Naše istraživanje je pokazalo da su u svakom pojedinom stanju – bez obzira na površinu, hraniu ili vrijeme – uvijek postojali eksperimentalni pokusi u kojima smo vidjeli prijenos nekih bakterija," rekao je Schaffner. "Nije bilo sigurnog vremena u kojem nikada nismo vidjeli prijenos bakterija."