Jetra je najveći organ u tijelu i mnogo vitalnih funkcija u tijelu ovisi o njezinom funkcioniranju. Iako često ne razmišljamo o ovom organu, zbog njegove važnosti dobro je da se podsjetimo najvažnijih funkcija koje obavlja: pohranjuje vitamine i željezo, pretvara uskladišteni šećer u korisni šećer kada dođe do pada razine šećera ispod normalne, proizvodi žuč za razgradnju i probavu masti.
Što je najvažnije, jetra pomaže u detoksikaciji krvi kako bi se riješila štetnih tvari. Ove štetne tvari najčešće su uzrokovane životnim stilom kao što su alkohol, duhan, kozmetički proizvodi i prerađena i pržena hrana, posebno kada se konzumiraju u velikim količinama. Jetra također može biti opterećena kemikalijama, koje je teže izbjeći, poput onečišćenja oko nas, i od lijekova. Jetra zahtijeva velike količine mikroelemenata (vitamina, minerala i antioksidansa) da bi mogla normalno funkcionirati.
Dobra vijest je da se jetra lako obnavlja pa je dobro pomoći ovom važnom organu u tom procesu. Detoksikacija je u osnovi proces koji uklanja toksine iz tijela, pa je prvi korak smanjiti potrošnju rafiniranih šećera, duhana, alkohola i kave, ali i uključiti super namirnice u svoju prehranu kako bi se prirodno očistio i zaštititi ovaj vrijedni organ. Sljedeće namirnice su vrlo važne za zdravo funkcioniranje jetre.
Zeleni čaj
Općenito se smatra da je ovaj čaj koristan za zdravlje, ali istraživanja su pokazala da može imati veliku korist za jetru. Studija iz Japana otkrila je da je ispijanje dvije šalica zelenog čaja dnevno povezano s poboljšanim markerima jetre u krvi. To možemo zahvaliti spoju za koji je poznato da pomaže u radu jetre, a naziva se katehin. Zeleni čaj je pun ovog biljnog antioksidansa. Samo treba pripaziti na količinu čaja koju unosimo u organizam.
Moćne kupusnjače
Ovo skupina povrća je vrlo zdrava i zato je važno što više konzumirati brokulu, cvjetaču, prokulice, kupus i kelj. Ovo povrće glavni je izvor glutationa koji pokreće enzime za čišćenje toksina u jetri. Konzumiranje povrća će povećati proizvodnju glukozinolata u našem sustavu, koji pomaže u ispiranju karcinogenih i drugih toksina.
Kurkuma
Osim što se koristi kao začin, kurkuma se u Indiji stoljećima koristi u ljekovite svrhe. Kurkumin je aktivni sastojak kurkume i ima snažna svojstva. Ovaj začin pomaže enzimima koji izbacuju toksine i sadrži antioksidanse koji popravljaju stanice jetre. Također pomaže jetri u detoksikaciji metala, istovremeno povećavajući proizvodnju žuči.
Agrumi
Ovo voće sadrži veliku količinu vitamina C, ali agrumi stimuliraju jetru i pomažu sintetiziranju otrovnih materijala u tvari koje voda može apsorbirati. Grejp je posebno koristan jer sadrži dva primarna antioksidansa: naringin i naringenin. Oni mogu pomoći u zaštiti jetre jer smanjuju upalu i štite stanice jetre.
Cikla
Cikla također sadrži vitamin C i zdravu količinu vlakana koja su istovremeno prirodno sredstvo za čišćenje probavnog sustava. No što je impresivnije, cikla pomaže u povećanju kisika jer pročišćava krv i dolazi do brže razgradnje toksina. Potiče protok žuči i pojačava enzimsku aktivnost.
Češnjak
Češnjak sadrži sumpor koji aktivira enzime jetre koji pomažu tijelu da izbaci toksine. Češnjak također sadrži velike količine selena, a on je esencijalni mikronutrijent za koji je dokazano da pomaže kod povećanja razine prirodnih antioksidativnih enzima u jetri. Selen će pomoći jetri u borbi protiv štete koja je uzrokovana oksidativnim stresom.
Maslinovo ulje
Iako je masnoća, maslinovo ulje smatra se zdravom masnoćom. Hladno prešana organska ulja od maslina, konoplje i lanenih sjemenki pružaju veliku potporu jetri, pružajući tijelu tekuću bazu koja može usisati toksine u tijelu. Također se pokazalo da smanjuje razinu masnoće u jetri.
Orasi
Orasi su dobar izvor glutationa, omega-3 masnih kiselina i aminokiseline arginin, koje podržavaju normalno čišćenje jetre.