Đumbir pripada istoj obitelji kao i kurkuma i kardamom, a ovaj korijen štovao se od drevne Indije i Kine do antičke Grčke i Rima. Medenjaci, pivo od đumbira i konzervirani đumbir poznati su proizvodi, ali đumbir je više od začina - njegova su ljekovita svojstva cijenjena i korištena kroz stoljeća. Biljka đumbir je trajnica koja može narasti do jednog metra u visinu i uglavnom se uzgaja u tropskim krajevima. Prema kineskoj tradiciji sušeni đumbir obično je jači od svježeg.
Podrijetlom iz jugoistočne Azije, Indije i Kine, đumbir je dio prehrane u tim područjima i tisućama godina cijenjen je zbog svojih aromatičnih, kulinarskih i ljekovitih svojstava. Rimljani su đumbir prvi put uvozili iz Kine, a sredinom 16. stoljeća Europa je uvozila više od 2000 tona godišnje iz istočne Indije.
Čaj od đumbira izvrsno je piti kada osjetimo da smo prehlađeni. Djeluje dijaforetski, što znači da će nas zagrijati iznutra i potaknuti znojenje, pa je odličan kada se trebamo zagrijati. Za pripremu čaja protiv mučnine dovoljno je 20 do 40 grama svježeg narezanog đumbira u šalici vruće vode. Prema želji može se dodati kriška limuna ili kap meda.
Svježi đumbir može se čuvati u hladnjaku do tri tjedna, ako se ne oguli. Kad god je to moguće, dobro je odabrati svježi đumbir umjesto suhog - boljeg je okusa i sadrži višu razinu gingerola. Sušeni đumbir treba čuvati u hermetički zatvorenoj posudi na hladnom, tamnom i suhom mjestu, ali ne više od šest mjeseci.
(Foto: Pixabay)
Znanost je jako dobro istražila ljekovita svojstava ovog korijena, a može nam pomoći te bi ga bilo dobro uvesti u prehranu, ali to ne znači da je lijek za sve. Đumbir treba koristiti uz zdravu prehranu, vježbanje i redovite posjete liječniku. Iako se smatra sigurnom biljkom za neke ljude može ipak biti neprikladan. Đumbir također sadrži umjerene količine oksalata, pa bi osobe s bubrežnim kamencima trebale izbjegavati preveliku konzumaciju đumbira.
U nastavku otkrij kada nam đumbir može olakšati određene tegobe: