OMILJENI NAPITAK

Koliko kave dnevno bismo trebali piti? Evo kada treba paziti

Osim što pomaže kod umora, kava je povezana i s mnogim drugim zdravstvenim prednostima, uključujući i smanjeni rizik od dijabetesa tipa 2, metaboličkih bolesti pa čak i nekih vrsta raka

Kava i zdravlje
Foto: Pexels

Čimbenici koje treba uzeti u obzir

Treba imati na umu da kava različito utječe na ljude jer genetika može utjecati na to kako će kofein djelovati na naše tijelo. Ovo su neki od najvažnijih čimbenika koji mogu utjecati na to koliko kave dnevno bismo trebali popiti:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • Osjetljivost na kofein – neki ljudi osjetljiviji su na kofein od drugih. Ako si primijetila nuspojave nakon konzumacije kave, poput ubrzanog rada srca ili tjeskobe, možda ćeš morati piti manje šalica kave dnevno od prosječne preporuke.
  • Drugi izvori kofeina – preporučeni dnevni unos kofeina je 400 mg dnevno, no to se odnosi na sve izvore kofeina, ne samo na kavu. Osobe koje uz kavu piju i energetske napitke ili uzimaju dodatke prehrani trebali bi konzumirati manje kave.
  • Uzimanje lijekova – unos kofeina može utjecati na učinkovitost nekih lijekova koji se izdaju na recept pa je prilikom uzimanja takvog lijeka najbolje razgovarati sa svojim liječnikom koji će odrediti koliko šalica kave dnevno je sigurno.  
  • Zdravstvena stanja - određena zdravstvena stanja mogu utjecati na preporučeni unos kofeina. Osobe sklone tjeskobi, migreni ili kardiovaskularnim problemima možda će morati smanjiti unos kave. Isto vrijedi i za trudnice i dojilje.
3/5