Ketogena dijeta, poznatija kao keto dijeta, je prehrana s niskim udjelom ugljikohidrata i visokim udjelom masti koja nudi mnoge zdravstvene prednosti. Ona dijeli mnoge sličnosti s Atkinsovom dijetom i nekim drugim dijetama s niskim udjelom ugljikohidrata, a uključuje drastično smanjenje unosa ugljikohidrata i zamjenu masnoćama. Ovo smanjenje ugljikohidrata dovodi naše tijelo u metaboličko stanje zvano ketoza. Kada se to dogodi, tijelo postaje nevjerojatno učinkovito u sagorijevanju masti za energiju. Također pretvara mast u ketone u jetri, koji mogu opskrbljivati energiju za mozak.
Keto dijeta obično ograničava ugljikohidrate na 20-50 grama dnevno. Dok neki ljudi na keto dijeti računaju ukupan unos ugljikohidrata, drugi broje neto ugljikohidrate, što je ukupni ugljikohidrat minus vlakna. To je zato što su vlakna neprobavljiva, pa ih tijelo ne može razgraditi i apsorbirati. Neke od namirnica koje su "keto-friendly" uključuju morske plodove, meso i perad, koji se smatraju osnovnom hranom na keto dijeti, jaja, sir, grčki jogurt, zeleno lisnato povrće poput zelene salate, kelja i špinata, paprike, avokado, masline, orašaste plodove, sjemenke i mnoge druge namirnice.
Ketogena dijeta može uzrokovati značajno smanjenje razine šećera u krvi i inzulina. Ovo, zajedno s povećanim ketonima, ima neke zdravstvene prednosti. Mnoga istraživanja pokazuju da nam ova vrsta prehrane može pomoći u mršavljenju i cjelokupnom poboljšanju zdravlja, kao i da ima neke koristi protiv dijabetesa, raka, epilepsije i Alzheimerove bolesti.