Šećer se danas nalazi u mnogim namirnicama i teško ga je u potpunosti eliminirati iz prehrane. Ipak, ako unosimo šećer u prevelikim količinama, to se može izuzetno negativno odraziti na naše zdravlje.
Jedna od najgorih stvari vezanih uz šećer je to što on izaziva ovisnost, ali i brojne zdravstvene probleme. Dokazano je da naš mozak na šećer reagira jednako kao i na kokain, a kod konzumacije šećera osjećamo se sretno i ugodno jer dolazi do otpuštanja dopamina i serotonina. Pretjerana konzumacija šećera može izazvati pretilost, dijabetes, srčane bolesti i probleme s krvnim tlakom.
I dok je sasvim u redu povremeno uživati u nekakvim slasticama, vrlo je važno ne pretjerivati. Neki od simptoma koji ukazuju na to da unosiš previše šećera su prekomjerna težina, visoka razina lošeg kolesterola, umor, bezvoljnost, nedostatak energije te tromost.
Tijekom proljeća je dobro napraviti mali detoks te pokušati izbaciti šećer iz prehrane, barem na neko vrijeme. Prednosti takve detoksikacije su višestruke, a mršavljenje, ljepša i blistavija koža te povećana razina energije samo su neke od njih.
Želiš li izbaciti šećer iz svoje prehrane, prestani konzumirati slatkiše, sokove i umjetne zaslađivače, ali i običan šećer. U nastavku ti otkrivamo neke od odličnih savjeta i trikova koji će ti pomoći da u potpunosti eliminiraš ili pak barem smanjiš unos šećera u svoj organizam.
Izbjegavaj zaslađene napitke
Kupovni sokovi, osobito gazirana pića, sadrže iznimno puno šećera. To vrijedi i za energetske napitke i za tople napitke poput zaslađene kave ili capuccina s dodacima. Takvi su napici jako kalorični, a sadrže umjetne zaslađivače i šećer koji negativno utječe na jetru te otežava probavu. Umjesto zaslađenih napitaka, biraj običnu vodu, vodu s limunom ili listićima mente, biljne čajeve te kavu bez šećera.
Pripazi na deserte
Mnoge slastice i deserti u nutritivnom su smislu vrlo siromašni. Sadrže puno šećera koji izaziva nagli porast pa pad šećera u krvi, a kao posljedica toga javljaju se umor, glad i žudnja za još većim količinama šećera. Ako često žudiš za slatkim, zdravija alternativa su svježe voće, grčki jogurt s cimetom i voćem, tamna čokolada i datulje. Voće je uvijek dobra zamjena za nezdrave slatkiše jer sadrži vlakna, vitamine i minerale pa se preporučuje uključiti ga u prehranu.
Jedi zdrave masnoće
Namirnice sa smanjenom količinom masti nalaze se posvuda oko nas, no one nisu najbolji izbor za organizam. Naime, zdrave masnoće su neophodne za naše zdravlje te je uvijek bolje birati punomasne namirnice, bilo da je riječ o sirevima, jogurtu ili mlijeku i to zato jer se u namirnicama sa smanjenim udjelom masnoće skrivaju šećeri i kalorije.
Uvijek biraj cjelovite namirnice
Cjelovite namirnice nisu procesuirane, a to znači da ne sadrže aditive i druge umjetne dodatake. Na drugoj su strani procesuirane namirnice koje obiluju soli, šećerima i umjetnim dodacima koji su loši za zdravlje. Takva hrana sadrži umjetne pojačivače okusa, bojila i emulgatore. Kada god je moguće, kupuj sezonski i svježe namirnice te nastoj što više obroka pripremati sama, kod kuće.
Pripazi kod konzervirane hrane
Hrana u konzervi je praktična i jeftina, no također može sadržavati puno šećera, osobito kada je riječ o voću i povrću. Ako često kupuješ konzerviranu hranu, uvijek je prije konzumiranja dobro isperi hladnom vodom kako bi uklonila barem dio dodanog šećera.
Izbjegavaj kupovne žitarice za doručak
Žitarice za doručak među najgorim su procesuiranim namirnicama jer sadrže puno dodanog šećera, a to isto vrijedi i za kupljenu granolu. Umjesto toga, radije biraj zdravije opcije za doručak kao što su vruća zobena kaša, grčki jogurt, jaja i avokado. Takav zdraviji doručak opskrbiti će tvoj organizam proteinima i vlaknima koja će te držati sitom do sljedećeg obroka.
Čitaj etikete na namirnicama
Želiš li smanjiti unos šećera u organizam, nauči čitati etikete na hrani koju kupuješ. I dok svi znamo da se šećer krije u slatkišima i drugim zaslađenim namirnicama, jesi li znala da se on nalazi i u kruhu? Ponekad je teško shvatiti da li određena namirnica sadrži šećer ili ne pa je najbolje provjeriti listu sastojaka koje taj proizvod sadrži. Neki od oblika šećera koje proizvođači najčešće koriste su fruktoza, sirup od riže, maltoza, dekstroza, melasa, itd.
Osiguraj si kvalitetan san
Zdrave navike vezane uz spavanje jako su važne za zdravlje. Loš san često se povezuje s depresijom, slabom koncentracijom i oslabljenim imunološkim sustavom. Dobro je poznata i veza između nedostatka sna i pretilosti, a nedavno su znanstvenici otkrili da na kvalitetu našeg sna utječe i hrana koju jedemo. Osim toga, kada smo neispavani, mnogo su veće šanse da ćemo tijekom dana unijeti više kalorija i nezdrave hrane. Zato si nastoj osigurati minimalno 7 sati sna te zdravu rutinu spavanja koja podrazumijeva odlazak na spavanje i buđenje svaki dan u isto vrijeme.