Utjecaj pržene hrane na zdravlje
Bez obzira na to da li često jedeš prženu hranu ili pak samo povremeno uživaš u pomfritu, u nastavku doznaj kako to utječe na tvoje zdravlje.
Rizik od srčanih bolesti
Provedena su brojna istraživanja o utjecaju pržene hrane na bolesti kardiovaskularnog sustava, a rezultati su prilično konfuzni. Ipak, najnovija studija iz 2021. godine baca novo svjetlu na tu tematiku. Pokazano je da je kod osoba koje redovito konzumiraju prženu hranu veća vjerojatnost od razvoja srčanih bolesti, u usporedbi s onima koji je ne jedu ili je jedu u ograničenim količinama. Također, studija je pokazala i da su te osobe izloženije većem riziku od moždanog udara ili zatajenja srca. Autori ove studije ističu kako velike količine prehrambenih masnoća i trans-masnih kiselina mogu biti glavni uzroci za veći rizik od kardiovaskularnih bolesti. Nadalje, kod prženja hrane na visokim temperaturama nastaju spojevi koji potiču upale i oksidativni stres u našem organizmu.
Rizik od dijabetesa tipa 2
Pržena hrana potiče debljanje, a povećana tjelesna težina otežava tijelu da pravilno koristi inzulin. Nadalje, dolazi i do povećanja razine šećera u krvi. Pržena hrana je izuzetno kalorična pa njome unosimo više energije nego nam je potrebno. Ako tvoju prehranu, osim pržene hrane, čine i druge nezdrave namirnice poput rafiniranih ugljikohidrata, crvenog i prerađenog mesa, rizik od razvoja dijabetesa je još veći.
Rizik od raka
Neke studije su pokazale da kuhanje odnosno prženje hrane na visokim temperaturama može potaknuti proizvodnju potencijalno kancerogenih spojeva – akrilamida. Dakle, prema toj teoriji, pržena hrana može uzrokovati rak. Ipak, stručnjaci ističu da je potrebno napraviti dodatna istraživanja da bi ta teorija mogla biti potvrđena. Dakle, ne može se sa sigurnošću tvrditi da je pržena hrana okidač za razvoj raka.