Učinkovite strategije

I mentalni imunitet je važan, a evo kako ga ojačati

Jačanje mentalnog imuniteta omogućiti će ti da bolje razumiješ vlastite misli i emocije

whoisbenjamin-DU0cmL2AzaE-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Stres loše djeluje na naš organizam i na zdravlje općenito, a živimo u takvim vremenima kada ga je gotovo nemoguće izbjeći. Iz tog razloga, vrlo je važno da naučimo kako minimizirati razinu stresa s kojom se svakodnevno suočavamo, kao i kako se od njega zaštititi.

Image
Briga o sebi kao prioritet

Briga o sebi je važnija no ikad, a ovo su najveći trendovi za ovu godinu

U životu je mnogo situacija na koje ne možemo utjecati i nad kojima nemamo kontrolu, no ono što možemo kontrolirati je način na koji ćemo reagirati na takve događaje. Pozitivan stav u konačnici doprinosi sretnijem, kvalitetnijem i uspješnijem životu.

Između našeg uma i tijela postoji snažna veza, a način na koji razmišljamo utječe na mentalno zdravlje. Mentalni imunitet je pojam koji se u posljednje vrijeme sve češće spominje, a stručnjaci objašnjavaju da je to osnova naše emocionalne otpornosti.

Baš kao što virusi i bakterije napadaju naš organizam kada imamo slabi fizički imunološki sustav, tako i loše emocije i događaji mogu oštetiti taj mentalni imunitet koji nije dovoljno snažan da se obrani. Jačanje mentalnog imuniteta omogućit će ti da bolje razumiješ vlastite misli i emocije i da se odupreš onima koje bi mogle naštetiti tvom mentalnom zdravlju.

Mentalni imunitet je sposobnost našeg uma da se nosi sa svime što nam život donosi. Uz snažan mentalni imunitet bit ćeš otpornija tijekom raznih životnih padova i prepreka. Imati ćeš sposobnost da bolje razumiješ i promatraš bolne misli ili događaje, a da pritom ne odustaneš. Dobar mentalni imunitet ne odnosi se samo na preživljavanje u teškim životnim situacijama, već nas i uči kako da rastemo i razvijamo se kroz teška iskustva.

Image

Godina iza nas svima je bila teška i mnogi su sada suočeni s neizvjesnom budućnošću, financijskom nestabilnošću i strahom za vlastito zdravlje. To je dodatni razlog da razmislimo o načinima kako da izgradimo i ojačamo vlastiti mentalnim imunitet kako bismo postali snažniji, fleksibilniji i otporniji na sve što nam život nosi. Tada ćemo moći živjeti s više suosjećanja, razumijevanja i radosti

Nekoliko odličnih načina za jačanje mentalnog imuniteta otkrivamo u nastavku.

Foto: Unsplash

Budi iskrena o tome što osjećaš

Kada se osjećamo loše, najlakše je ignorirati vlastite emocije odnosno gurnuti ih 'pod tepih'. No takav način nošenja s emocijama loše će utjecati na naše mentalno zdravlje, a sva ta negativnost će eskalirati, prije ili kasnije. Osjećaš li se usamljeno, anksiozno ili zbunjeno, moraš osvijestiti da nisi sama. Razgovaraj o tome kako se osjećaš s bliskim osobama ili psihoterapeutom. Daj si prostora i vremena da procesuiraš svoje negativne emocije. Ako ti pomaže, plači, viči, skači - učini što god je potrebno kako bi ih izbacila iz sebe.

Image

Suoči se sa svojom zabrinutošću

Zabrinutost je prirodna i posve racionalna emocija, no neprestana zabrinutost loše će djelovati na tvoje mentalno zdravlje. Savjet psihologa je da odabereš doba dana, odvojiš 5, 10 ili 20 minuta vremena i suočiš se sa svojim osjećajima brige, straha, tjeskobe ili stresa. Pusti tim emocijama da prođu kroz tebe.

Image

Nauči svjesno promatrati svoje emocije

Ne smijemo ignorirati svoje bolne misli i emocije, no ne smijemo im ni dopustiti da nas preopterete. Isprobaj svjesno promatrati svoje emocije kada se pojave i zapitaj samu sebe što osjećaš i zašto se tako osjećaš. U tih nekoliko minuta svoju svijest usmjeri prema negativnim mislima i osjećajima, ali zauzmi pristup promatrača koji ne osuđuje. Često samo prepoznavanje određenih emocija umanjuje njihovu snagu.

Image

Nisi ono što osjećaš

Što snažnije budeš povezana s poteškoćama svog mentalnog zdravlja, to ćeš se teže odvojiti od negativnih emocija. Osjećaš li se anksiozno ili depresivno, podsjeti samu sebe da to ne znači da si ti anksiozna ili depresivna osoba – to je samo tvoje trenutno iskustvo, osjećaj koji će proći. Sve se stalno mijenja, a ti si mnogo više od svog trenutnog stanja uma.

Image

Budi fizički aktivna

Vježbanje i boravak na svježem zraku dokazano su vrlo učinkovite strategije u borbi protiv negativnih emocija i pozitivno utječu na raspoloženje. Primijetiš li da se često osjećaš bezvoljno ili anksiozno, uvedi vježbanje u svoju svakodnevnu rutinu ili počni hodati svaki dan. Sam boravak na svježem zraku, osobito u prirodi, pozitivno će se odraziti na to kako se osjećaš. Nije važno kojom ćeš se fizičkom aktivnošću baviti - možeš trčati, plesati, istezati se. Pronađi nešto što će ti u potpunosti odgovarati i pomoći ti da se bolje i energičnije osjećaš.

Image

Uzmi vrijeme za odmor

Baš kao što je važna fizička aktivnost, isto je tako važno i vrijeme odmora. Kvalitetan san ključan je za dobro fizičko i mentalno zdravlje, no pauzu za odmor možeš uzeti i tijekom dana. Neka to budu trenuci u kojima ćeš se posvetiti svojim hobijima i aktivnostima koje te ispunjavaju i čine sretnom.

Image

Isprobaj inspirativno učenje

Uključi u svoju rutinu pozitivne knjige, članke, podcaste ili bilo što što će ti pomoći da postaneš pozitivnija i sretnija osoba. Mnoštvo takvih zanimljivih sadržaja dostupno je online i to potpuno besplatno.

Image

Ograniči svoje vrijeme na društvenim mrežama

Društvene mreže postale su velik dio naše svakodnevice i često smo toliko zaokupljeni njima da zaboravimo na ono što se događa u našoj realnosti. Negativna stvar s društvenim mrežama je to što budi zavist i tjera nas da se uspoređujemo s drugima, a to će se negativno odraziti na naš život. Što se više uspoređujemo s drugima, naš mentalni imunitet postaje slabiji. Zato ograniči vrijeme koje provodiš na društvenim mrežama i mobitelu općenito i radije te trenutke provedi s bliskim ljudima, kućnim ljubimcima ili pak negdje u prirodi.

Image