Sezonska depresija je stvarni problem koji može pogoditi i osobe koje nikada nisu imale probleme s depresijom ili anksioznošću. Baš kao što joj samo ime govori, ovakva vrsta depresije izazvana je promjenom godišnjeg doba, a posebno dolazi do izražaja u jesenskim i zimskim mjesecima.
Za razliku od proljeća koje nam donosi duže dane, toplije vrijeme i više svjetlosti, jesen i zimu prate puno kraći dani i znatno manje dnevne svjetlosti. Kao posljedica toga mnogi nakon što završe s poslom oko 16 ili 17 sati više nemaju motivacije za stvari kojima su se veselili tijekom ljeta. Takva bezvoljnost utječe ne samo na naše slobodno vrijeme, nego i poslovne performance, pa tako sve više postajemo frustrirane što poslovne obaveze ne izvršavamo na vrijeme, a u slobodno vrijeme se zbog toga ne uspijemo odmoriti.
Takav začarani krug iz dana u dan može dovesti do sve većih mentalnih poteškoća, a bezvoljnost i umor prerasti u ozbiljniji problem. Osim na mentalno zdravlje, manjak dnevne svjetlosti može utjecati na naš raspored spavanja i prehrambene navike što može ostaviti trajne posljedice za zdravlje. Već svi znamo koliko je važno u danu dobiti dovoljnu količinu sna, ali i nutrijenata.
Kraći dani dovode do sve veće pospanosti u popodnevnim satima što nam otežava i buđene u jutarnjim satima. Umor potiče organizam da u potrazi za energijom konzumira više ugljikohidrata što dovodi do debljanja. Ovaj krug zatvara i nezadovoljstvo životnim navikama i to ga čini posebno teškim za razbiti.
No da nije sve tako sivo pokazali su nam stručnjaci za mentalno zdravlje koji savjetuju nekoliko manjih promjena u stilu života kako bi organizam pripremila na promjenu sezone, ali se i iz začaranog kruga oslobodila ako si već u njemu. Donosimo nekoliko rješenja u nastavku.
Ako je ipak problem puno veći i ne uspijevaš se nositi s njim sama, uvijek je dobra ideja potražiti profesionalnu pomoć. Mentalna higijena u današnje vrijeme jednako je važna kao i tjelesna, a nema sramote ili stigme oko toga da nam je nekada potrebna pomoć.