Iznenađujući razlozi zbog kojih se stalno budiš umorna

Osjećaš li se često umorno, iako si prespavala cijelu noć?

Iznenađujući razlozi zbog kojih se stalno budiš umorna

Da bismo se osjećali odmorno i bili spremni za novi radni dan, potrebno nam je minimalno 6-8 sati sna.

Ako se unatoč tome što si prespavala cijelu noć budiš umorna i bez energije, postoje određeni razlozi koji mogu uzrokovati umor, a u nastavku ti otkrivamo koji su.


Foto: Unsplash

Anksioznost

Ako si u posljednje vrijeme pod stresom ili si neprestano zabrinuta zbog obaveza i svega što ti se trenutno dešava u životu, moguće je da patiš od anksioznosti. Studije su pokazale da razmišljanje o takvim stvarima prije spavanja može negativno utjecati na san te ti izazvati još veći stres. Zbog toga, nastoj svoju večer provesti što mirnije i opuštenije, čitaj knjige ili nauči meditirati.    



Image

Stres

Upravo je stres jedan od glavnih krivaca zbog kojih mnogi ljude imaju problema sa zdravljem i konstantnim umorom. Iako je stres u životu neizbježan, odlaziš li u krevet s tim stresom, to će negativno utjecati na tvoje mentalno zdravlje i izazvati anksioznost. Probaj se opustiti prije spavanja i probuditi ćeš se odmorna i svježa.  



Image

Strašni filmovi

Prije odlaska u krevet nikako se ne preporučuje zaokupljati svoj um s negativnim mislima, a strašni i napeti filmovi mogli bi uzrokovati upravo to i onemogućiti ti miran san. Iz tog razloga, nastoj tijekom večeri zaokupiti svoje misli s nečim pozitivnijim.

Image

Kasna večera

Iako mnogi od nas vole nešto prigristi prije odlaska na počinak, to je zapravo vrlo loša navika. Liječnici savjetuju da se barem 2 sata prije spavanja ne jede, osobito ne teški obroci. Naime, naše tijelo mora probaviti svu tu hranu, a ako bude previše opterećeno tijekom noći, onda ćemo se nakon buđenja osjećati prilično izmoreno i bez energije.


Image

Sindrom nemirnih nogu

Upravo je sindrom nemirnih nogu poremećaj koji te možda ometa prilikom spavanja, a da to ni ne znaš. Prema procjenama, od ovog sindroma pati 5-10 posto populacije, a nešto češće se javlja kod žena. Sindrom može biti izazvan određenim lijekovima, dijabetesom pa čak i artritisom. Sumnjaš li na to da patiš od ovog sindroma, svakako se posavjetuj s liječnikom.  


Image

Apneja u snu

Aneja je još jedan poremećaj koji se može pojaviti tijekom spavanja, a manifestira se kao kratkoročan prekid disanja od najmanje 10 sekundi. Neki od najčešćih simptoma apneje su hrkanje, često buđenje tijekom noći, suho i bolno grlo, umor, nedostatak energije tijekom dana, problemi s koncentracijom, itd. Apneja je ozbiljan poremećaj i potrebno ga je liječiti jer može povećati rizik od dijabetesa, pretilosti, srčanih bolesti i sl.



Image

Škripanje zubima u snu

Škripanje zubima odnosno bruksizam jer poremećaj koji se javlja tijekom spavanja, a u većini je slučajeva izazvan stresom, napetošću i anksioznošću. Ako ti se ovo događa često, moguće je da se upravo zbog toga budiš umorna jer se tijelo ne može dovoljno odmoriti. Ova je pojava kod većine ljudi najčešće prolazna, a nestaje sama od sebe kada se oslobodimo napetosti i stresa.



Image