Savjeti stručnjaka

Savjeti kako odgojiti mentalno snažno i sretno dijete

Svi roditelji žele da njihova djeca lakše prolaze kroz život i da budu uspješna, a kako bi to mogla - važno je da su mentalno snažna

Sretna djevojčica
Foto: Unsplash

Roditelji se često bore s tim što je najvažnije u odgoju djece, a naravno da su sigurnost i zdravlje na prvom mjestu. No, kako djeca rastu i kada su zadovoljenje ove dvije važne stvari, roditelji postaju svjesniji da je važno pripremiti dijete za život, ali i pomoći mu da ostvari svoje potencijale i uspjeh u životu.

Image

Saznale smo kada bi djeca, ovisno o dobi, trebala ići spavati i koliko im je sati sna potrebno

Nemoguće je dijete pripremiti za sve što ga čeka u životu jer nikada ne znamo što će se zbiti, no ako je dijete mentalno snažno i prilagodljivo svakako će mu biti lakše. Stručnjaci kažu da je važno kod djece osnažiti mentalnu snagu, kako bi imali razvijenu disciplinu i odmaknuli se od negativnih emocionalnih stanja i vježbali pozitivne vještine za život.

Psihijatar Daniel Siegel i dječja psihoterapeutkinja Tina Payne u svojoj knjizi "The Yes Brain" objasnili su kako roditelji mogu pomoći mališanima da razviju važne vještine za život. Autori su naveli što je najvažnije za razvoj mentalno snaže djece kako bi se udaljili od destruktivnih emocionalnih stanja, iako sve ovo može značiti da će izaći iz zone udobnosti, piše Inc.com.

Uravnoteženost

Iako zvuči neobično, radi se držanju djece u onome što autori nazivaju "zelena zona" u kojoj su djeca uravnotežena, smirena, kontroliraju se te su sposobna svoje emocije i ponašanje prilagoditi situaciji. Ključno je da su svjesna emocija i da ih ne odbacuju. Umjesto toga, treba ih učiti da se povežu s njima i preusmjere ih. Roditelji trebaju pomoći djeci da razumiju svoje emocije i prepoznaju što osjećaju, a zatim da ih preusmjere na produktivnost.

Image
Foto: Pixabay

Prilagodljivost

Učenje prilagodljivosti i dalje znači da je važno širiti gore navedenu "zelenu zonu". Stručnjaci kažu da je ključno da se djeci dopusti da se rješavaju vlastite probleme. Treba im pomoći kada se radi o velikim problema. No opet ih pustiti da budu što samostalnija kako bi se znala ponašati u teškim situacijama, da ne paničare i da nauče da posljedice borbe nikad nisu toliko loše kao što ih nekad njihove emocije "uvjeravaju".

Poznavanje sebe

Ovo je sposobnost djeteta da bolje upoznaje sebe, ali i prepozna koje emocije osjeća i da zna kako se nositi s njima i odabrati nešto drugo. Ovo nije jednostavno jer se i mnogi odrasli bore s ovim stvarima. Podučavanje ove vještine zahtijeva puno strpljenja, ali ovo je središnje mjesto mentalne snage. Odnosno ovo znači da djeca trebaju naučiti shvatiti svoje emocije i ponašanje bez da osjeti emocionalni slom.

Image
Foto: Unsplash

Djeci može pomoći kada roditelji opisuju svoja iskustva. Mogu pitati dijete: "Jesi li osjetila kada ćeš eksplodirati? Kada si osjetila da ćeš biti bijesna, jesi li se mogla drukčije izraziti?". No, roditelji trebaju znati da je ovo najteže naučiti dijete. Kako kažu stručnjaci, važno je znati da se ovakva pitanja postavljaju djeci kada su smirena kako bi bila spremna razgovarati i razmišljati.

Suosjećanje

Mentalna snaga raste kada dijete ima sposobnost preusmjeravanja pažnje sa sebe na druge i na ono što drugi ljudi misle i osjećaju. Dolazi iz suosjećanja prema drugima i želje za pomaganjem, a dijete prestaje samo promatrati svijet. Ovo je vrlo važno, posebno kod male djece koja su prirodno usredotočena na sebe. Iako sve ovo nije jednostavne, uz male svakodnevne korake djeca mogu razvijati svoju mentalnu snagu i biti spremna za život.