SVAKODNEVNI STRES

Na rubu ponora: Stručnjaci otkrivaju kako se uspješno oporaviti od izgaranja na poslu

Bilo da se događa emocionalno, fizički ili mentalno, burnout je vrlo stvaran te potencijalno opasan za zdravlje pojedinca. No, što je izgaranje na poslu, kako ga prepoznati te se od njega oporaviti?

jacqueline-day-krUUaZ4GvHk-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Sam pojam 'burnout' asocira nas na ugašene svijeće, vatru ili plamen koji se gasi, a u našem se rječniku prevodi kao sindrom izgaranja na poslu. Riječ je o stanju mentalne i fizičke iscrpljenosti koje se javlja kao rezultat kroničnog stresa, uglavnom na radnom mjestu. Međutim, burnout može biti uzrokovan bilo kojom vrstom stresa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Mali trikovi i rituali

Važne stvari koje uspješne žene naprave prije 9 sati ujutro

Bilo da se događa emocionalno, fizički ili mentalno, burnout je vrlo stvaran te potencijalno opasan za zdravlje pojedinca, baš kao i posljedice koje uzrokuje. No, što je ustvari izgaranje na poslu, kako ga prepoznati te se, u konačnici, od njega oporaviti?

Stručnjaci burnout opisuju kao stanje ogorčenosti ili osjećaj kao da smo na kraju užeta. Prema tumačenju Svjetske zdravstvene organizacije, burnout nije samo način razmišljanja, to je sindrom i gotovo je uvijek rezultat stresa na radnom mjestu. Liječnica Natalie Azar objašnjava da se burnout često javlja kada ljudima posao koji su možda radili dugi niz godina više ne pruža isti užitak, više ne pronalaze profesionalno ili osobno zadovoljstvo u tome.

Zbog modernog tempa života i stresa s kojim se svakodnevno suočavamo burnout je danas sve češća pojava među zaposlenicima, a istraživanja su otkrila da su najčešći 'krivci' koji dovode do izgaranja na poslu: nedostatak podrške od strane nadređenih, nerealni rokovi ili očekivanja te prekovremeni sati rada, uključujući i vikende.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Burnout ne poznaje granice, a na svakome od nas je hoćemo li se od njega zaštititi ili ne. Odvojiti vrijeme za sebe od vitalne je važnosti, a s tim se slažu i stručnjaci. Njihove savjete za oporavak od burnouta dijelimo u nastavku:

Identificiraj problem

Ako osjećaš da si blizu burnouta, ključno je prepoznati uzroke koji su te doveli do tog stanja iscrpljenosti. Zapitaj samu sebe zašto se tako osjećaš. Obavljaš li previše zadataka? Radiš li tuđi posao? Nedostaje li ti podrška? Ili možda nemaš prave alate ili odgovarajuće resurse za ispunjavanje svojih obaveza? Možda radiš previše pa radi toga nemaš dovoljno vremena za druge stvari koje su ti važne? Pitanja je mnogo i ključno je na njih odgovoriti. Mnogo je načina da riješiš sve te probleme, ali važno ih je najprije identificirati jer ćeš tada biti uspješnija u rješavanju određene situacije.

1/5