Izgaranje na poslu poznatije kao 'burnout' definira se kao stanje iscrpljenosti, a rezultat je kroničnog stresa, uglavnom na radnom mjestu, iako može biti uzrokovan bilo kojom vrstom stresa.
Neki od najčešćih simptoma koje pripisujemo burnoutu su manjak energije, osjećaj iscrpljenosti i preopterećenosti, pad produktivnosti i problemi s koncentracijom. Uz to, mogu se pojaviti i anksioznost, napadaji panike pa čak i depresija.
Zbog brzog načina života i velike količine stresa s kojom se svakodnevno suočavamo, spomenuti simptomi i pojava burnouta sve su češći u današnjem modernom društvu, što su potvrdile i studije. Istraživanja su otkrila i da do izgaranja na poslu najčešće dolazi zbog nekoliko razloga: nedostatka podrške od nadređenih, nerealnih rokova, prevelikih očekivanja i prekomjernih sati rada, uključujući i vikende.
Učinci burnouta mogu negativno utjecati i na privatni život te uzrokovati brojne probleme u međuljudskim odnosima. Upravo je zato vrlo važno pronaći učinkovite strategije za rješavanje stresa i uspostavljanje ravnoteže između privatnog života i karijere. Osoba koja je doživjela izgaranje na poslu na radnom mjestu više ne pronalazi zadovoljstvo, a negativni učinci tada se počinju prelijevati i na privatni život što u konačnici uzrokuje ogorčenost i brojne frustracije.
Upravljanje stresom ključno je za oporavak od burnouta, a od velike koristi mogu biti brojne tehnike relaksacije poput meditacije i joge, redovita tjelovježba, provođenje vremena u prirodi, itd. Nažalost, burnout ne poznaje granice, a odgovornost je na pojedincu hoće li se od njega zaštititi. Briga o vlastitom mentalnom zdravlju i odvajanje vremena za sebe od vitalne su važnosti, a s tim se slažu i stručnjaci.
Postoje brojne metode za borbu protiv burnouta, kao i strategije koje mogu pomoći onima koji su doživjeli izgaranje na poslu, a u nastavku otkrivamo neke od njih.