Kasno ideš na počinak
Studija iz 2021. objavljena u American Journal of Clinical Nutrition and Dietetics povezala je kasnonoćno prejedanje s pretilošću i povišenim masnoćama. Vrlo je jednostavno - što si dulje budna, veći je rizik da ćeš "zastraniti".
Prema spomenutoj studiji, nedovoljno sna također može dovesti do toga da sljedeći dan jedeš više, a što je još gore - pritom biraš nezdrave i kalorične namirnice pune šećera. Naime, spomenuta studija pokazala je da su ljudi koji su spavali manje od sedam sati na noć, jeli više grickalica od onih koji su spavali više od sedam sati te da su im međuobroci imali više kalorija i manje hranjivih tvari (najčešće su konzumirali čips, kolače i bezalkoholna pića). To je djelomično zbog pojačanog lučenja hormona kortizola i grelina, do čega dolazi uslijed neispavanosti.
Ako ti je teško otići na počinak sat do dva ranije, no što običavaš, pokušaj navečer meditirati, čitati knjigu ili popiti neki čaj za opuštanje. Najbitnije je da makneš od sebe mobitel barem pola sata do sat prije, no što planiraš ići na spavanje. Plavo svjetlo ekrana razbuđuje te i narušava ti kvalitetu sna.