Mediteranska dijeta
Jedna od najpopularnijih dijeta koju podržavaju brojni stručnjaci je - nama dobro poznata mediteranska dijeta. Ovaj način prehrane ne samo da je ukusan i sadrži sve nama poznate i lako dobavljive namirnice, nego je poznat po tome što sadrži jela koja su puna nezasićenih masnih kiselina i antioksidansima.
Najviše namirnica mediteranske dijete odnosi se na svježe voće i povrće, zatim na proteinsku hranu, te žitarice. Bez obzira na prilično veliku količinu masnoća u hrani, radi se o nezasićenim mastima koje su dobre krvožilni sustav i općenito zdravlje tijela. Ono što je važno naglasiti, a karakteristično je za mediteransku dijetu je da većina jela se s malo termičke obrade (ovo se odnosi na povrće) i s malo soli, ali se koristi mnogo svježeg začinskog bilja i začina.
Pobrinite se da u svoju mediteransku prehranu unesete čim više svježih i raznovrsnijih namirnica: patlidžan, celer, batat, papriku, luk, grašak, brokula, artičoke, zelena salata, gljive, mrkva i rajčice, grožđe, trešnje, grejp, dinje, datulje, jabuke, naranče, breskve, jagode...
Zamjena crvenog mesa s ribom i piletinom jedna je od prva preporuka koju ćete dobiti u mediteranskoj dijeti. Također, u tjedan dana smijete pojesti do sedam jaja, što uključuje i količinu koju ćete staviti u određena jela koja ćete spravljati. Riba kao što je losos, tuna, skuša i tako dalje izvrstan su izvor omega 3 masnih kiselina koje dokazano poboljšavaju stanje srca, te smanjuju razine triglicerida.
Većina domaćinstava kuha hranu na masti, maslacu, margarinu, suncokretovom ili biljnom ulju. No, u mediteranskoj dijeti morat ćete načiniti određene promjene kako biste smanjili unos nepotrebnih masnoća, a to ćete postići upotrebom isključivo maslinovog ulja. Maslinovo ulje koristite spravljajući bilo koju vrstu hrane: kruh, tjesteninu, prženo povrće, na salatu. Orašasto voće, također, je savršen izvor zdravih masnoća, a možete ih jesti sirove ili pak pržene staviti u određena jela.