Redovita tjelesna aktivnost važna je ne samo za tvoje tijelo nego i psihu. Osnažuje, smanjuje rizik od brojnih oboljenja te podiže raspoloženje. Ne moramo ti ni govoriti da sjedilački način života u sklopu kojeg osam ili više sati provedeš u sjedećem položaju nepovoljno utječe na svaki segment tvoga zdravlja: s vremenom te takav neaktivan način života može učiniti tromom te ti povećati rizik od pretilosti. Uz to, dok sjedimo, skloni smo unašati dodatne kalorije, previše šećera ili kofeina.
Ako već nisi, ove bi se jeseni trebala odvažiti na aktivniji život. Dok je još vedro, posegni za biciklom, prošeći šumom ili rana jutra iskoristi za trčanje. Nastoji se prošetati nakon sat vremena sjedenja, a ne bi bilo loše ni da se odlučiš na neku aktivnost. To može biti ples, plivanje ili pak treninzi prilagođeni tvojim sposobnostima, u početku najbolje uz vodstvo stručnjaka. Vidjet ćeš da ćeš s vremenom iskusiti blagodati redovite tjelesne aktivnosti.
No nemoj otići u drugu krajnost i ako dosad nisi vježbala, obavljati pet ili više treninga tjedno. I s vježbanjem se može pretjerati.
Opća je preporuka 45-60 minuta dnevno s time da si već i svakodnevnom polusatnom šetnjom smanjuješ rizik od brojnih bolesti. Portal Byrdie piše da više vježbanja neće automatski ubrzati napredak te da bi ti moglo donijeti više štete nego koristi. To se odnosi na pojedince koji se konačno odvaže krenuti na treninge, a onda se 'cijede' svaki dan po nekoliko sati.
Poanta je da u određenu aktivnost kreneš postupno, nekoliko puta tjedno, a kako vrijeme protječe i ti napreduješ, povećavaš intenzitet treninga. Ako si početnik, definitivno kreni laganim koracima s obaveznim danom kad nećeš doći odraditi trening. Umjesto toga, ostat ćeš aktivna na druge načine – šetnjom, rolanjem, vožnjom bicikla…
Pretjeraš li s vježbanjem i kreneš prejako, mogla bi se suočiti s nekoliko 'simptoma'. Pronalaziš li se u većini, možda je vrijeme da malo usporiš. Naravno, nemoj se ulijeniti i ostavi se kretanja jednom zauvijek. Saznaj ih u nastavku.