Prednosti i nedostaci Pritikinove dijete
Pritikinova dijeta bazira se na proizvodima od cjelovitog zrnja i vlaknima te preporučuje mali unos masti. Smanjuje ukupni kolesterol i LDL kolesterol, smanjuje povišen krvni tlak, omogućuje bolju kontrolu razine inzulina, smanjuje rizik od srčanih bolesti, dijabetesa tipa 2, raka dojke, debelog crijeva i prostate.
Jedna je od najbolje istraženih i znanstveno potvrđenih dijeta, no neki nutricionisti smatraju da se ovom dijetom unosi premalo omega 3 masnih kiselina zbog čega može doći do manjka vitamina topivih u vodi (A, D, E i K).
Jelovnici Pritikinove dijete će se zbog obilja svježeg voća i povrća te cjelovitih žitarica najviše svidjeti vegetarijancima.
Holistički pristup dijeti dobar je za gubitak težine i za zaštitu srca. No program s niskim unosom masti i puno vlakana prilično je restriktivan i zahtijeva dobro planiranje. Pritikinova dijeta često nailazi na kritike jer zahtijeva veliku samodisciplinu od strane osobe koja ju želi provoditi. Teško bi se mogla prilagoditi svakodnevnoj rutini, iako se promiče kao doživotna promjena načina života. Bez posezanja za zabranjenim namirnicama teško će se postići unos dovoljnih količina kalcija pa imajte to na umu želite li dulje vrijeme provoditi ovu dijetu.
Ova dijeta predstavlja način življenja za one koje zanima cjeloviti pristup unapređivanju zdravlja srca uz gubitak kilograma. S obzirom na niski unos masti, sadrži prilično restriktivan ubrzani plan gubljenja težine pa je prije provođenja ove dijete za osobe koje imaju zdravstvenih problema iznimno važno posavjetovati se s liječnikom.
Namirnice koje ova dijeta predviđa lako su dostupne i mogu se kupiti u gotovo svakoj trgovini, no prilikom kupnje je važno pažljivo čitati etikete. Sastavni dio ove dijete čini i tjelovježba te suočavanje sa stresom. Preporučuje se svakodnevni hod od 35 - 40 minuta.
Od mesa se preporučuje riba (nemasna) i pileće bijelo meso i to u količini ne većoj od 100 grama dnevno (kuhano ili pečeno na roštilju). Masnoće, znači ulja, margarini i životinjske masti su zabranjene. Ako ne možete u potpunosti izbaciti ulja, ograničite ih na jednu žličicu dnevno, osobito želite li izgubiti na težini.
Od mliječnih proizvoda koristi se mlijeko i jogurt te sir od obranog mlijeka. Veliki je naglasak na mahunarkama koje su dobar izvor proteina i vlakana. Od žitarica se smiju unositi samo integralne i nerafinirane žitarice. Od povrća je dozvoljeno sve, a voće se može jesti 2-3 puta dnevno. Od napitaka se mogu piti svježe pripremljeni sokovi od voća te voda. Ako ne možete bez kofeina, umjesto kave odaberite zeleni ili crni čaj. S kofeinom budite umjereni.
Dozvoljeni deserti tijekom dijete su: parfe od jogurta, sladoled od banane, voćni sirup, tortilja čips, kolač od sira i kolač od jabuke i datulja. Na popisu zabranjene hrane nalaze se sljedeće namirnice: hidrogenizirana ulja i životinjske masti, masno meso, žumanjci, sol, pića s kofeinom, kokos te proizvodi od punomasnog mlijeka.
Takav način prehrane povoljno djeluje na osobe koje boluju od raznih bolesti poput ateroskleroze, hipertenzije, dijabetesa, proširenih vena, hemoroida, gihta...
Ako želite izgubiti kilograme, jedite što više povrća i izbjegavajte rafinirane namirnice te umjetne zaslađivače. Fokusirajte se na namirnice bogate vlaknima, kao što su kuhane žitarice (zob i smeđa riža) te povrće i voće.
Ako pak ste zadovoljni svojom težinom, no želite se zdravo hraniti tada jedite što više cjelovitih žitarica, povrća, mahuranki i voća. Možete uživati u kaloričnijim namirnicama kao što je avokado ili orašasti plodovi, no ipak ograničite njihov unos želite li svoju težinu držati pod kontrolom.